Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Fidan’dan Gazze Mesajı: Tarihi Sorumluluğumuz Var

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen üst düzey katılımlı Filistin oturumunda açıklamalarda bulundu. Detaylar;
Bakan Fidan’dan Gazze Mesajı: Tarihi Sorumluluğumuz Var
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İsrail ve Filistin arasında süren çatışmaları sonlandıracak, barışı sağlayıp denetleyecek bir garantörlük mekanizması kurulması gerektiğine dikkat çekti. Türkiye’nin bu savaşı durdurmak adına tarihi bir sorumluluğunun bulunduğunu belirtti.

Fidan, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde düzenlenen üst düzey katılımlı Filistin oturumunda açıklamalarda bulundu.

Gazze’deki insani yıkımın giderek daha ciddi boyutlara ulaştığını söyleyen Fidan, acil ateşkesin ve bölgeye hiç vakit kaybetmeden insani yardımların ulaştırılmasının büyük öneme sahip olduğunun altını çizdi.

“Savaşı Durdurmak için Tarihi Sorumluluğumuz Bulunmakta”

Gazze ve ötesinde devam eden savaşın ne barış ne de teslimiyet getirebileceğini söylerken “Bu savaşı durdurmak için tarihi bir sorumluluğumuz bulunmaktadır.” ifadesini kullandı.

Bakan, Gazze ve Batı Şeria’da akan kanı durdurma konusunda uluslararası toplumun aciz kaldığına da değindi.

GCM Yatırım Banner

Gazze’yi bir açık hava hapishanesine benzetirken bölgenin şu an ise İsrail Başbakanının siyasi bekasını uzatmak amacıyla askeri operasyonlar düzenleyerek sivilleri katlettiği bir savaş alanına döndüğünü belirtti.

Fidan sözlerinin sonunda, BM Güvenlik Konseyinin uluslararası barış ve güvenliği koruma konusunda başarısız kaldığını ve taraflar arasında arasında barışı sağlayacak ve denetleyecek bir garantörlük mekanizmasının kurulması yönündeki çağrılarını yinelemek istediklerini ifade etti.

Fidan, gün içinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterresle ikili görüşme gerçekleştirmesinin yanı sıra Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf ve Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne ile de bir araya geldi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın