Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Fidan Konuştu! AB Perspektifimiz Değişmedi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Berlin'de düzenlenen bir etkinlikte AB genişlemesine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda buldu. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Fidan Konuştu! AB Perspektifimiz Değişmedi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Berlin’de düzenlenen AB Genişlemesi ve Reformu Konulu Dışişleri Bakanları Konferansı’nda düzenlenen bir panelde öne çıktı. Düzenlenen panelde İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, Avrupa Birliği’nin (AB) genişlemesine ilişkin Fidan’a seslendi.

Billström’ün, “Genişlemeyi konuşuyoruz ama burada mevkidaşım Hakan Fidan’ın da görüşünü duymak isterim.” ifadelerinin üzerine konuşan Fidan Türkiye’nin AB perspektifinin değişmediğine işaret etti.

AB üyeliği konusunda Türkiye’nin bakış açısını değiştirmediğinin altını çizen Fidan, bugün AB üyelerinin yeni jeopolitik koşullarda yeni bir ruhla genişleme konusunda bir tartışma başlatmasının önemli olduğunu savundu.

AB’nin Genişlemesi 15 Yıl Sonra Yeniden Konuşuluyor

Türkiye’nin AB üyeliği başvurusundan bu yana 50 yılı aşkın bir zaman geçtiğini dile getirerek, “2004, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarında Türkiye’nin AB üyeliği yolunda en yoğun olduğu dönemdi.” dedi.

Jeopolitik sebeplerle Türkiye’nin AB üyeliğinin dondurulmasına kadar fasıllar bir bir açılıp kapandığını söyledi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Yaklaşık 15 yıl sonra yeniden jeopolitik sebeplerle genişlemenin gerekli olduğunun tartışıldığını dikkat çeken Fidan, bu tartışmalara yapıcı bir şekilde katkıda bulunabileceğini dile getirdi.

Bakan Fidan konuşmasında, söz konusu tartışmanın herkesin faydasına bir sonuç doğurmasını istediğini söyleyerek görüşünü ekledi.

KAYNAK: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu