Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Ersoy: Michelin Rehberi İstanbul’u Radarına Aldı!

Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin sene başında belirlenen turizm hedeflerinin yükseldiğini ve revize edildiğini duyurdu. Haberin detayları aşağıda;
Bakan Ersoy: Michelin Rehberi İstanbul’u Radarına Aldı!
HABER GİRİŞ

Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) Aylık Bilgilendirme Toplantısı’na katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizm sektörüne ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye TGA aracılığıyla 33 ülkenin ulusal televizyon kanalı ile 200 ülkenin global haber kanalları ve dijital mecralarda Türkiye’nin tanıtımının yapıldığını bildirdi.

Türkiye’nin son 3 yıldır Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) ile dünyada turizm alanında açık ara en yoğun ve en etkili tanıtım yapan ülke olunduğunu duyurdu.

Tanıtım kampanyaları ile sene başında duyurulan turizm hedeflerin değiştiğini belirten Ersoy, yıl sonuna kadar revize hedeflerin de geçilebileceğini kaydetti. 2016’da 62 dolara kadar gerilediği eklendi.

Gecelik konaklama gelirinin 2016’ya göre yüzde 35 artış kaydederek 83 dolara yükseltilmesinin hedeflendiği söylendi. İstanbul’un pandemi öncesi turist sayısı Mayıs ayında yakalandı. İstanbul’un yıl sonunda yaklaşık 15 milyon ziyaretçiyi misafir edeceğini öngörüldü.

Türkiye’nin Homeport Haline Gelecek

Ersoy, “Ürün çeşitliliği için kruvaziyer, arkeoloji turizmi ve kültür turizmi alanında özel projelere imza attık.” diyerek kruvaziyer turizmde Türkiye’nin homeport haline geleceğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin gastronomisinin tanıtılması için harekete geçildiğini vurgulayan Ersoy, dünyanın en prestijli restoran derecelendirme sistemi Michelin Rehberi’nin İstanbul’u radarına aldığını ve 11 Ekim’de restoran listesini açıklayacağını duyurdu.

Arkeoloji turizmine de değinerek, geçen sene 670 noktada kazı yaparak dünyada birinci olunduğunu aktardı.

Kültür Yolu Festivalleri 7 Bölgeye Yayılacak

Ersoy, Kültür Yolu festivallerini 7 bölgeye yaymak istediklerini ve festivallerin şehirlerin markalaşmasına çok büyük katkılar sağladığını ifade etti. Sağlanan hareketlilikle özellikle Anadolu’da otellerin doluluk oranlarını yükselttiğine dikkat çekildi.

Çağımızda, sürdürülebilirliğin hayati önem taşıdığına işaret eden Ersoy, “Türkiye bu anlamda devlet bazında geniş kapsamlı bir protokol imzalayan ülke oldu. Kapsamlı bir şekilde 2023, 2025 ve 2030 sonuna kadar sektörümüzün tamamlaması gereken kriterler var.” dedi.

Kriterlerin hepsinin sektör temsilcileri ile yapılan toplantılarda netleştirildiği ve  Ekim sonunda bunun lansmanını yapılacağının bilgisi verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın