Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Ersoy: Hedef 100 Milyar Dolar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2028 yılı için hedefin 100 milyar dolar olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Ersoy: Hedef 100 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alanya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen Turizm ve Otel İşletmecileriyle Sektör Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Türkiye’nin turizm sektöründeki hedeflerinden bahsetti.

Bakan Ersoy, 2028 yılında turist sayısında dünyada ilk 3 sırada yer almayı hedeflediklerini bildirdi. Bunun yanında bir diğer hedefin 100 milyar dolar gelir olduğunu söyledi.

Bu hedeflerin aşama aşama bütün planları zamanda ve adımları yerinde atarak gerçekleştireceklerini düşündüklerini bildirdi.

Ersoy “2022 yılında pandemiyi iyi yönettiğimiz için dünyada en çok turistle dördüncü sıraya kadar geldik. Şimdi bu sene inşallah beşinci sıramızı korumuş olacağız.” dedi.

Bakan Ersoy hedefleri koymanın kolay, sonuçları görmenin de güzel olduğunu ifade etti. Bunun kendi kendine olmadığını sistemli ve programlı çalışarak gerçekleştirildiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Geçen ay turizmde 56,7 milyon ziyaretçi ve 54,3 milyon dolarla Türkiye tarihinin en iyi rakamlarını sektör olarak elde ettiklerini söyledi.

Antalya’nın geçen yıl 16 milyon turisti ağırlayarak en yüksek geliri elde ettiğini söyledi.

Bunun yanında kazı çalışmaları hakkında konuşan Ersoy, 2019 yılında 36,7 milyon lira olan kazı bütçesini geçen sene 1,1 milyara çıkarttıklarını söyledi. Bu seneki rakamı da 6 milyar lira olarak belirlediklerini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.