Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Duyurdu! Hazine Arazileri Ekonomiye Kazandırılıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kurum, hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılacağını ve bu kapsamda 160 milyon metrekare arazinin ilana çıktığını duyurdu.
Bakan Duyurdu! Hazine Arazileri Ekonomiye Kazandırılıyor
Yorum

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılacağını açıkladı. Söz konusu arazilere rüzgar ve güneş enerji santrallerinin kurulacağını duyurdu.

Bakan Kurum, sosyal medya hesabından “Hem çevre dostu hem ekonomik! Atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon m² hazine arazisini ekonomimize kazandırıyoruz. Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylelikle 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız.” notuyla paylaşımda bulundu.

Bakanlığa bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tarımsal üretime uygun olmayan ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimine uygun arazilerin belirlendiği açıklandı.

Söz konusu proje kapsamında 41 ilde 160 milyon metrekare arazinin ilana çıktığı ifade edildi. Ayrıca 140 milyon metrekare arazinin ilana çıkacağı belirtildi.

Kimler Başvuracak?

Bakan Kurum, bu çalışmaya başvuruda bulabilecek kişileri şu şekilde açıkladı: Mesken ve aydınlatma abone grubunda yer alanlar hariç, kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden ve jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve özel hizmetler sektöründe yer alan kişiler, tarımsal faaliyetlerde bulunan kişiler.

Ayrıca yatırımcılara 1 yıl ön izin verileceği ve yükümlülükler yerine getirilirse 29 yıla kadar kullanılabilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu