Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Duyurdu! Çiftçi Destek Ödemeleri Bugün Hesaplara Yatacak!

Bakan Vahit Kirişçi, çiftçi destek ödemelerinin bugün hesaplara aktarılacağını duyurarak, deprem bölgelerindeki çalışmalar hakkında açılama yaptı. Detaylar haberde..
Bakan Duyurdu! Çiftçi Destek Ödemeleri Bugün Hesaplara Yatacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi, Diyarbakır Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi’nde deprem bölgelerindeki çalışmalara yönelik bilgileri paylaştı.

Bakan Kirişçi, “Öne çektiğimiz destekleme ödemeleri kapsamında 13 milyar 836 milyon lira bugün çiftçilerimizin hesaplarına yatırılacak.” açıklamasında bulundu. Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) güncelleme süresini 8 Mayıs’a kadar uzattıklarını kaydetti.

“TMO Afet Bölgesinde Hububat-Baklagiller Alımlarında Kota ve Cins Ayrımı Yapmayacak”

ÇKS başvurusunda bulunup ve sonrasında vefat edenlerin mazot ve gübre destek ödemelerinin mirasçılarına yapılacağını duyurdu.

Kirişçi, deprem bölgesindeki çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi’ye olan sübvansiyonlu borçların 1 yıl süreyle ertelendiğini söyledi. Ayrıca orman köylüleri ve kooperatiflerinin kredi taksitlerinin 31 Aralık 2023’e kadar ertelendiğini duyurdu.

Yağlı tohumlu bitkiler için fark ödeme desteğinin başvuru süresinin 2 Mayıs 2023 tarihine kadar uzatıldığını söyledi. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO), afet bölgesinde hububat ve baklagiller alımlarında kota ve cins ayrımı yapmadan alımlarını gerçekleştireceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

“70 Bin Köy Evi Yapılacak”

Deprem bölgelerindeki zarar gören işletme ve hayvanları tespit ettiklerini belirten Kirişçi, telef olan büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve arılı kovanın bedelsiz olarak temin edileceğini bildirdi.11 ilde 1 buçuk milyon kovan için acil şeker ihtiyacını karşılayacaklarını söyledi.

Deprem bölgelerine yapılacak binalar hakkında konuşan Kirişçi şu açıklamalarda bulundu:

“Kırsal kesime inşa edilecek evlerin akıllı olacak ve 70 bin köy evinin yapılacak. Ayrıca sahipsiz hayvanlar için AFAD ile birlikte 50 bin ton mama dağıtımını gerçekleştiriyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın