Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Yerli Teknoloji Dönüşümüne Odaklanmalıyız

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ve Anadolu Üniversitesi işbirliğiyle Eskişehir'de düzenlenen İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda konuşan Enerji Bakanı’ndan sektöre dair açıklamalar..
Bakan Dönmez: Yerli Teknoloji Dönüşümüne Odaklanmalıyız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İç Anadolu Kariyer Fuarı’nda yaptığı konuşmada Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Türkiye’nin güneş enerjisinde kurulu gücü ve teknoloji olmak üzere çeşitli konulara değindi.

Eskişehir’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin güneş paneli üretiminde dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Bakan Dönmez, kendi kullandığımız panellerin dışında Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Orta Asya ve Amerika gibi ülkelere ihracat yaptığımızı açıkladı.

Kendine gerçek hedefler belirleyenlerin çok daha kısa sürede hedeflerine ulaştığını belirterek, “Elinde bir yol haritası olması, aklında atacağı adımları, hep bir sonrakini düşünmesi son derece önemli. İdealleri olan gençlik, istikamet üzere olan, bilinçli, güçlü bir gençliktir. Buradaki güç, kaba kuvvet anlamında değil hiç şüphesiz. Üreten, düşünen, tartışan, yazan, sorgulayan bir güç. Sorumluluğun bilincinde, hedeflerine emin adımlarla yürüyen bir gençlik. Karşımda da böyle bir gençliği görüyorum.” ifadesini kullandı.

Teknolojinin artık hayatımızın vazgeçilmezi olduğunu, Türkiye’nin de müthiş bir üretkenliğe başladığını söyledi. Savunma sanayi, enerji sektörü, yerli otomobil, sağlık ve uzay teknoloji olmak üzere her aşamada büyük bir gayret gösterildiğini belirten Dönmez, Ar-Ge konusunda ise gidilmesi gereken yolun çok daha uzun olduğunu ifade etti.

Enerjide Kendi Teknolojimize Sahibiz

Yenilenebilir enerji konusuna da değinen Bakan Dönmez, rüzgâr ve güneş enerjileri için herhangi bir bedel ödenmediğini fakat daha öncesinde güneşi, suyu, rüzgârı elektriğe çevirecek teknolojileri yurt dışından ithal ettiğimizi söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ancak şu anda güneş enerjisi sistemlerinde yüzde 75, rüzgâr ve biyokütlede yüzde 60 – 65, jeotermalde yüzde 55 oranlarında yerli teknolojiye sahip bir ülke haline geldiğimizi açıkladı.

İki gün önce açılan Avrupa’nın en büyük tek parçalı güneş enerji santralinde kullanılan 3 milyondan fazla panelin Türkiye’de üretildiğini belirtti. Türkiye’nin güneş panelleri üretiminde dünyada üçüncü sıraya geldiğini, ilk sırada Çin’in ikinci sırada ise Vietnam’ın yer aldığını söyledi.

Rüzgâr enerjisinde kullanılan kule, jeneratör, hız dönüştürücü gibi parçaların yine Türkiye’de üretildiğini belirterek sözü Karadeniz doğal gazına getirdi.

Karadeniz gazının ülkemizin enerjide bağımsızlığını elde etmesini sağlayacak çok önemli bir keşif olduğunu dile getirdi. Sondaj gemilerinde çalışan insan kaynağının yüzde 70’inin Türk olduğunu açıkladı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin Türkiye’nin en büyük yatırımlarından biri olduğunu ifade ederek, 25 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Her ne kadar bir santral olarak kamuoyunda bilinse bile 4 reaktör var. Bu işi bilenler bilir, her reaktör bir santral. Bağımsız çalışabiliyor. Yani günün sonunda bizim 4 reaktörümüz olacak.” dedi.

Enerjide ciddi bir yerli teknoloji dönüşümü olduğunu söyleyen Dönmez, dünyanın artık dev şirketler ve teknolojiler tarafından üretildiğini, o yüzden buraya odaklanılması gerektiğini dile getirdi. (Kaynak: AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.