Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez Yeni Doğal Gaz Rezervini Açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu yeni doğal gaz keşfinin detaylarını Bakan Dönmez paylaştı. Bakan, 3 ay sonra ilk yerli gazın hizmete sunulacağı sözünü verdi.
Bakan Dönmez Yeni Doğal Gaz Rezervini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kabine Toplantısı sonrası açıkladığı doğal gaz keşfi ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez basın açıklaması düzenledi. Yeni doğal gaz keşfinin detaylarını paylaşan Dönmez, Karadeniz’de bulunan 58 milyar metreküplük rezerv için yürütülen aşamalardan bahsetti.

Üç aşamada gerçekleştirilen çalışmaların öncelikle deniz tabanında yapılan sondaj işlemleriyle ve ardından kuyu tamamlama adımıyla sürdüğünü söyledi. Sahada yürütülen çalışmaların 50’den fazla gemiyle yapıldığını belirtti.

Bakan, “Bir taraftan gazın karaya getirilmesiyle alakalı 3 hattın yapım işlemi devam ediyor. Testleri yapılıyor. Ana iletim hattı tamamlandı. Bir tarafta da karada gazı işleyecek, kara işleme tesisini de yüzde 85 oranında tamamladık” dedi.

İki Aşamada Toplam 50 Milyon Metreküp Gaz İşlenecek

İlk etapta 10 milyon metreküp gazın işleneceğini söyleyen Dönmez, “Altyapı ikinci fazla birlikte 40 milyon metreküplük kısmı işleyecek şekilde hazırlandı” dedi.

Çalışan sayısı ve çalışma şekli hakkında da bilgi veren Bakan Dönmez şöyle açıklama yaptı:

GCM Yatırım Banner

“Karada 5500, deniz tarafında 2500 olmak üzere yaklaşık 8000 çalışan arkadaşımız var. Burada kurulacak sistem tamamen uzaktan kontrol edilecek. Bununla birlikte karada büyük bir kontrol merkezi inşa ediliyor.”

Yerli Doğal Gaz 3 Ay Sonra Kullanıma Sunulacak

Art arda verilen doğal gaz müjdelerinin arka planı hakkında da bilgi veren Dönmez, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Fatih sondaj gemisinin Çayçuma-1 bölgesine giderek iki aylık sürenin ardından keşifte bulunduğunu hatırlattı.

Söz konusu keşifte 58 milyar metreküplük rezerv elde edildiğini, ardından Çayçuma-1 Kuyusu bölgesine yakın olan Sakarya Gaz Sahası’nda 13 adet kuyu açıldığını ekledi.

Burada da 652 milyar metreküplük rezerv alanı tespitinin yapıldığını ve toplamda 710 milyar metreküplük rezerv elde edildiğini söyledi.

2023 yılı itibarıyla yerli doğal gazın milletin kullanımına sunulacağını yineleyerek, 3 ay sonra ilk doğal gazın hizmete sunulacağı sözünü verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.