Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Türkiye-Rusya Mutabakata Hazırlanıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, ticaretin milli para ile yapılmasıyla ülkelerin diğer yabancı para birimlerine olan ihtiyaçlarını azaltacağını paylaştı.
Bakan Dönmez: Türkiye-Rusya Mutabakata Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bugün yaptığı açıklamada Rusya ile ticaretin çok yönlü bir şekilde sürdüğünü kaydetti. Türkiye ve Rusya’nın enerji sektörü başta olmak üzere turizm, gıda ve emtia fiyatlarında ulusal para birimleriyle karşılıklı anlaşmalar konusunda fikir birliğine varıldığını ekledi.

Türkiye’de doğal gaz merkezi olması konusunda da hazırlıkların yapıldığını belirten Dönmez, yıl sonuna kadar önce Türkiye’nin yol haritasının çizileceğine dikkat çekti. Ocak-Şubat gibi de bir uluslararası gaz konferansı düzenleneceğini bildirdi.

Düzenlenecek olan ulusal gaz konferansında hem kaynak ülkelerini hem de kullanıcı ülkelerin bir araya geleceğini aktardı. Söz konusu pazarın işletilmesi için gerekli olan görüş ve fikirler alınıp sonrasında da hemen devreye sokulacağını paylaştı.

Türk-Rus Liderleri Milli Paranın Kullanımı için 5-6 Yıldır Görüşüyor

Bakan Dönmez açıklamalarında Türkiye-Rusya liderlerinin 5-6 yıldır milli paralarla ticaretin önünü açma yönünde fikir alışverişinde bulunduklarına değindi. Gelinen bu noktada sürecin biraz daha hızlandığını ve son görüşmelerde bir mutabakatın söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Mutabakatın yapılması için teknik bir takım çalışmaların da tamamlanması gerektiğini ileten Dönmez, “Kısmen Ruble üzerinden ticaret başladı. Bunu önümüzdeki aylarda biraz daha yoğun bir şekilde göreceğiz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Her iki ülke arasında milli para ile ticaretin yapılmasıyla ilgili bir görüş birliğinin olduğunu vurguladı. Dönmez, ticaretin milli para ile yapılmasıyla ülkelerin diğer yabancı para birimlerine olan ihtiyaçlarını azaltacağını savundu.

Enerji ürünlerinden özellikle petrol ve doğal gazın stratejik emtialar arasında sayıldığını belirten Dönmez, “Dolayısıyla bazen paranız olsa bile alamayabilirsiniz. Bazen çok miktarda kaynağınız olabilir ama satın alamayabilirsiniz. Sattırmazlar, yani pazarlara erişiminizi engelleyebilirler.” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.