Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Türkiye Doğal Gaz Merkezi Olacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2. Bor Çalıştayı’na katıldı ve açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Bakan Dönmez: Türkiye Doğal Gaz Merkezi Olacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 2. Bor Çalıştayı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Dönmez, Türkiye’nin enerjide ve diğer alanlarda teknolojiyi tüketen değil, üreten ülke sınıfına geçtiğini belirtti.

Akıllı ve sorumlu üretim anlayışının altını çizen Dönmez, yerli ve milli teknolojiyi üretmek, geliştirmek ve ihraç etmek zorunda olduklarını söyledi. Türkiye Yüzyılı’nın madenciliğin yüzyılı olacağını, borun ve bor teknolojilerinin yüzyılı olacağını belirtti.

Bakan Dönmez Maden’in yüzde 95 kapasiteyle çalışarak 2 milyon 650 bin ton rafine bor satışı yaptığını ve Türkiye’ye 1 milyar 300 milyon dolar kazanç sağladığını aktardı. Türkiye’nin dünya bor pazarında yüzde 62’lik pazar payı lider konumda olduğunu belirten Dönmez, bu pozisyonun daha da güçlendirildiğini ifade etti.

Eti Maden’in, geçen yıl bor üretim ve satışında büyük başarı gösterdiğini söyleyen Dönmez, şirketin bor cevherlerini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürdüğünü ve 2 milyon 630 ton rafine bor satışıyla rekor kırdığını belirtti.

Türkiye Sıvı Bor Atıklardan Lityum Üretiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Dönmez, elektrikli araçlar ile beraber kullanımı yaygınlaşan e-mobilite kapsamında, sıvı bor atıklardan lityum üretildiğini söyledi. Bunun dünyada ilk defa uygulanan bir yöntemle gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

2023 Ocak ayında yıllık 600 ton üretim yapacak Kırka’daki lityum karbonat tesisimizin ihalesini gerçekleştireceklerini belirten Dönmez, ilk üretim fazına pilot tesis ile 10 ton ile başladıklarını vurguladı.

‘Türkiye Gaz Merkezi Olacak’

Bakan Dönmez açıklamalarının devamında, Türkiye’yi gerçek bir doğal gaz merkezi haline getireceklerini belirtti. Cumhuriyet’in 100. yılında bir çok projenin devreye alınacağını belirten Dönmez,

2023 yılını hem enerji de hem de madencilikte önemli başarılara imza atacakları bir yıl olacağını aktardı. Uzun bir süredir konuşulan gaz merkezi konusunda ilk adımların 2023’te atılacağını söyleyen Dönmez, “Bu konudaki yol haritamızı kamuoyuyla paylaşacağız. Üretimden ticarete kadar her değer zincirinde Türkiye’yi gerçek bir doğal gaz merkezi haline getireceğiz.” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.