Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez Maden Kazasıyla İlgili Son Bilgileri Açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, maden patlamasına ilişkin son detayları paylaştı. İşte detaylar...
Bakan Dönmez Maden Kazasıyla İlgili Son Bilgileri Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bartın’ın Amasra ilçesinde geçtiğimiz günlerde meydana gelen maden patlaması Türkiye’yi derinden etkiledi. Olayın hala acısı tazeyken yaşanan patlamada herhangi bir ihmal olup olmadığı merak ediliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaza sonrasında soruşturmaların çok yönlü başladığını herhangi bir ihmalin olup olmadığının araştırılacağını söylemişti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ise dün patlamaya ilişkin detaylar vererek maden ocağında üretim faaliyetlerinin tamamen durduğunu aktardı. Grizu patlaması nedeniyle kazanın gerçekleştiğini ifade etti.

“Tesiste Düzenlemeye Aykırılık Bulunmadı”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bugün konuya dair en son bilgileri paylaştı. Maden ocağında son denetimin Ağustos ayında gerçekleştiğini ve o denetimde bir sorun görülmediğini söyledi. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nun (TTK), yatırımının yüzde 33’ünün iş sağlığı ve güvenliğine ayrıldığını ayrıca tesiste düzenlemelere aykırılık bulunmadığını açıkladı.

Metangazı miktarı çalışılan ortamda yüksek  şeklinde lanse edilmesinin yanlış olduğunu bildirdi. Kömürdeki metan ile havadaki metan miktarının birbirinden farklı olduğunu belirtti. Grizu patlamalarının ortamdaki metan oranıyla ilgili olduğunu ifade etti. En ufak bir ihmal varsa gereğinin yapılacağını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“Sorumlular Ortaya Çıkarılacak”

Bakan Dönmez, kazadan önce son kayıtların incelendiğini metan gazı oranının önce yüzde1,5 oranına ulaştığını ve emniyet amaçlı elektrik kesildiğini bildirdi. Saat 18.09’da son kayıtta metan gazı oranının yüzde 1,69 olarak görüldüğünü belirtti. Bilir kişilerin bu değerleri tek tek değerlendireceği ifade edildi. Bilirkişi ve denetçilerin olayı aydınlığa kavuşturacağı, sorumluların ortaya çıkarılacağı ve kimsenin gizlenemeyeceğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın