Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Dönmez: Kendi Kendine Yeten Bir Ülke Haline Geleceğiz

TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Dönmez, Türkiye’nin birim başına en ucuz doğalgaz sağlayan üçüncü ülke olduğunu söyledi. İşte detaylar;
Bakan Dönmez: Kendi Kendine Yeten Bir Ülke Haline Geleceğiz
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda 2023 yılı bütçesine yönelik konuşmasında Türkiye yüzyılına dikkat çekerek enerji bağımsızlığına vurgu yaptı. Dönmez, enerjinin katlanılabilir maliyetle tüketiciye sunulmasının stratejik öneminden bahsetti. Türkiye’nin pandemi sonrasında geçen yıl yüzde 11,4 büyüdüğünü hatırlattı.

Elektrik ihtiyacının karşılanmasının kritik olduğunu belirten Bakan, enerji sektörüne yatırım yapmak isteyen vatandaşlar için rehber olacak Türkiye Ulusal Enerji Planı’nı kısa sürede duyuracaklarını aktardı.

Elektrik altyapısının geliştirilmesi ve modernleştirilmesi amacıyla dağıtım hattı uzunluğunu ortalama 1,4 milyon kilometre, iletim hattı uzunluğunu 73 bin kilometreye uzattıklarını anımsattı.

Elektrik ve Doğalgazda Sübvansiyon

Küresel krizlere işaret eden Dönmez, enerji fiyatlarındaki artışa değinerek vatandaşların yükselen enerji maliyetlerinden minimum seviyede etkilenmesi için tüm tedbirleri aldıklarını paylaştı. 2021’de elektrik ve doğalgazda 100 milyar lira tutarında sübvansiyon sağladıklarını kaydetti.

Ekim ayı itibarıyla Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında meskenlerde vatandaşlara birim enerji başına en ucuz doğalgaz sağlayan üçüncü, elektrikte ise dördüncü ülke olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

“Kendi Kendine Yeten Bir Ülke”

Bakan, Türkiye Yüzyılı’nda ülkenin enerji konusunda kendi kendine yeten bir ülke haline geleceğini aktardı. Karadeniz başta olmak üzere farklı yerlerde yapılan çalışmalara dikkat çekti.

Toplam 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin ardından dünyanın en hızlı saha geliştirme projesini ortalama 2,5 yıl gibi rekor sürede bitirerek yerli gazı vatandaşlarla buluşturmayı planladıklarını ifade etti.

“Öncü Ülke Olmayı Hedefliyoruz”

Dünyanın en büyük nükleer güç santrali şantiyesi olan Akkuyu NGS’de 4 reaktörün de inşaatının eş zamanlı devam ettiğini bildirdi.

Akkuyu haricinde 2 adet daha NGS’nin kurulmasına yönelik faaliyetlerin devam ettiğini sözlerine ekledi.

Hidrojen üretimi, depolaması ve dağıtımından oluşacak hidrojen değer zinciri oluşturarak, hidrojen teknolojilerinde ve ekonomisinde öncü bir ülke olmayı hedeflediklerini vurguladı.

Çalışmaların sonuç vermesiyle yeşil dönüşüme katkı sunmanın yanında enerji ithalat faturasının azalacağının altını çizdi. Ayrıca ekonomideki rekabet gücünün artacağını da kaydetti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın