Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Dönmez Karadeniz Gazının Kullanımı için Tarih Verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, canlı yayında Sakarya Gaz Sahası’na ilişkin konuştu. Detaylar geliyor…
Bakan Dönmez Karadeniz Gazının Kullanımı için Tarih Verdi
Yorum

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk’te canlı yayında Karadeniz gazına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye tarihinin en büyük enerji projesi olarak tanımlanan Sakarya Gaz Sahası’na ilişkin konuşan Dönmez, doğal gazın kullanımına dair tarih verdi.

Bakan Dönmez açıklamasında, “20 Nisan’da Cumhurbaşkanımızın teşrifiyle gazı bu tesise getireceğiz ve bazı kontroller yapacağız. Mayıs ayı itibariyle de ocaklarda kullanılmaya başlanacak” ifadelerini kullandı.

Dönmez: Gündem Değişecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın arefe günü önemli açıklamalar yapacağını belirten Dönmez, verilecek olan müjdelerin gündemi değiştireceğini söyledi.

Karadeniz’den çıkacak doğal gaza dair konuşan Dönmez, “Gazın değeri yaklaşık olarak 500 milyar doların üzerinde. Bu artabilir. Geçtiğimiz daha yüksek bir değer vardı. Bugün böyle, yarın ne olacağını bilinmez” diye konuştu.

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu vurgulayan Dönmez, doğal gaz ve petrolün yüzde 99’unun ithal edildiğini ve 350 milyar dolar olan toplam ithalatın yüzde 30’unu oluşturduğunu söyledi.

35 Yıllık Enerji İhtiyacı Karşılanacak

Bakan Dönmez keşfedilen doğal gazın 710 milyar metreküpe ulaştığını belirterek, 35 yıl süreyle tüm konutların doğal gazının karşılanacağını ifade etti. Sanayi dahil edildiğinde 15-20 yıl ihtiyacın karşılanacağı bir keşif olduğunu vurguladı. Bunun denizlerdeki en büyük keşif olarak literatüre girdiğini söyledi.

Gazın değerinin yaklaşık olarak 500 milyar dolar üzerinde olduğunu belirten Dönmez, bunun artabileceğine dikkat çekti.

Bakan Dönmez keşfedilen gaz ile komşu ülkelere sevkiyat imkanı kazanacaklarını belirterek, “Türkiye 50-60 milyar metreküp doğalgaz tüketen bir ülke. 100 milyar metreküpe kadar doğalgazı getirip işleyip sisteme verme imkanına sahibiz. 60’ını biz tüketsek, 40’ını da komşu ülkelere satabiliriz.” açıklamasında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu