Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu’ndan Suriyeli Mültecilere Dair Dönüş Mesajı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde ülkelerine döndürülmesi gerektiğini ifade etti. Detaylar haberde;
Bakan Çavuşoğlu’ndan Suriyeli Mültecilere Dair Dönüş Mesajı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Önümüzdeki günlerde dört ülkenin katılım göstereceği zirveye değinen Çavuşoğlu’nun gündeminde Suriyeli mültecilerin dönüşü de vardı.

Sözlerine yurt dışında yaşayan Türklerin oy kullandığı bazı ülkelerdeki seçim noktalarına yönelik provokasyonların terör örgütü PKK destekçileri tarafından yapıldığı bilgisini vererek başlayan Çavuşoğlu, bunun üzerine güvenlik önlemlerini artırdıklarını ifade etti.

Dörtlü Zirvede Gündem Suriye Olacak

Çavuşoğlu, 10 Mayıs tarihinde Moskova’da Türkiye, Rusya, İran ve Suriye’deki Esed rejiminin dışişleri bakanları seviyesinde katılım göstereceği dörtlü zirveye değindi.

Görüşmenin odak noktasının Suriye olacağını ve Türkiye’de yaşamını sürdüren Suriyeli mültecilerin güvenli şekilde ülkelerine dönmesi adına gerekli zeminin hazırlanması gibi konuların ele alınacağını dile getirdi.

Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin güvenli bir şekilde döndürülmesi gerektiğini, bunun için çalıştıklarını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

“Mültecilerin Döndürülmesi için İş Birliği Gerekiyor”

Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin terörden arındırmış olduğu bölgelere 550 bin Suriyeli mültecinin geri dönüş yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, geri kalan mültecilerin geri gönderilmesi için Esed rejiminin yanı sıra Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği ile iş birliği yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Çavuşoğlu, bir plan çerçevesinde Suriyeli mültecilerin insani şekilde peyderpey döndürülmesi gerektiğini belirtti.

Can Güvenliği Vurgusu

Esed rejiminin geçmiş dönemde Suriyelilerin geri dönmesi için af çıkardığını anımsatan Çavuşoğlu, bu dönüş sürecinin BM ile birlikte ve şeffaf şekilde yapılması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.