Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu’ndan 14 Mayıs Seçimlerine İlişkin Açıklama

Seçimlere 7 gün kala açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğuna inandıklarına işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Çavuşoğlu’ndan 14 Mayıs Seçimlerine İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Habertürk’te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, muhalefetin milli savunma sanayisindeki Türkiye Cumhuriyeti Gemisi (TCG) Anadolu’yu ve yerli ve milli otomobil TOGG’u küçümsediklerini ifade etti.

TOGG’un kurada hiçbir bakana çıkmadığına işaret ederek, otomobilin bakanlıklara verildiğini şahıslara verilmediğini vurguladı. Eşi ve kendisi adına 2 araç için başvuruda bulunduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, kurada aracın çıkmadığını kaydetti.

AK Parti’nin Oyu Yüzde 40’ın Üzerinde

Seçime sayılı günler kala açıklamalarda bulunan Adalet ve Kalkınma (AK) Partisi Antalya Milletvekili Adayı Çavuşoğlu, AK Parti’nin şu andaki oyunun yüzde 40’ın üzerinde olduğunu bildirdi.

Muhalefetin üslubunun çok sert olduğunu savunarak, muhalefetin mitinglerde küfürlü konuştuğunu iddia etti.

Şu anda seçim döneminde olunduğunu anımsatarak, seçimin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi görevi verirse yapacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir

14 Mayıs seçimlerinin bir beka meselesi olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek şöyle konuştu;

“HDP ve PKK’lılar yüz yıllık devlet anlayışını değiştireceğiz diyorlar. Bu bekamız için önemli değil mi? Rusya’ya karşı yaptırım uygulayacağız diyorlar. Bunlar devletimizin ekonomisi için önemli değil mi?”

2023 seçimlerine son 7 gün kala konuşan Çavuşoğlu, “Halkımız ne karar verirse başımızın üstüne koyarız. Biz egemenliğin kayıtsız şartsız milletimizin olduğuna inanıyoruz.” dedi.

“Onlar Türkiye’yi dizayn edemez.”

Dünya zor bir süreçten geçtiğine işaret ederek, The Economist’in 4 Mayıs’taki haberini değerlendirdi. Dünyada güçlü ve istikrarlı bir liderin önemi anlaşıldığını savunarak, Erdoğan’a yüklendikçe ters teptiğini ileri sürdü.

Bu seçim döneminde eskisi kadar müdahale olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, “Onlar Türkiye’yi dizayn edemez.” ifadelerini kullandı.

The Economist haberinde, bir sonraki cumhurbaşkanlığında Kılıçdaroğlu’nu desteklediğini açıkça belirtmişti. Dergi, Türkiye ve demokrasinin geleceği alt başlığını kullanarak seçimin bıçak sırtında olduğunu yinelemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçilememesi durumunda dünya için de sonuçları olacağının altını çizmişti. Dergi yazısında, Türkiye’de seçilecek yeni bir iktidar ile Batı’yla ilişkilerin de onarılacağını savunmuştu.

3 Ayda Avrupa’ya Vizesiz Giriş Olamaz

Kılıçdaroğlu’nun 2023 seçimlerinde sunduğu vize vaadine de değinen Çavuşoğlu, ilk 3 ayda Avrupa’ya vizesiz gidişin olamayacağını konuya ilişkin mutabakata varılması gerektiğini kaydetti. Söz konusu vaadin gerçekçi bir yaklaşım olmadığını belirtti.

Yeşil pasaporta ilişkin de değerlendirmelerde bulunarak, yeşil pasaporta vize uygulamasında şu anda bir risk görmediğini ancak sayının artması durumunda risk oluşabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın