Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu: Madem Tırmanma İstiyorlar Gerekeni Yapacağız

Bakan Çavuşoğlu, gündeme dair gelişmeleri değerlendirirken ABD'nin ve Yunanistan'ın hamlelerine sert çıktı. İşte detaylar...
Bakan Çavuşoğlu: Madem Tırmanma İstiyorlar Gerekeni Yapacağız
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ve Yunanistan arasındaki kriz gün geçtikçe artarak devam ediyor. Yunanistan’ın adalara yönelik hamleleri ve açıklamaları gerilimin ateşini daha da arttırıyor. Bu konulara yönelik Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Muğla’da düzenlenen “2023’e Doğru Şehir Buluşmaları” programında açıklamada bulundu. Ayrıca ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile ilgili hamlesini değerlendirdi.

“Yunanistan Kendini Aldatır”

Çavuşoğlu, “Yunanistan arkamda yanımda bu var gibi söylemlerinin arkasına sığınırsa kendini aldatmış olur. Geçmişte olduğu gibi bugün kendisine gaz verenlerin hiçbirini yanında göremez. Biz komşuyuz ve yan yana olan iki ülkeyiz. Sorunlarımız var bunları çözmek için diplomasiyi ön plana çıkardık” ifadelerinde bulundu.

Bakan, “Biz Yunanistan’a üçüncü tarafları aramıza sokmayalım dedik ve mutabakat yaptık. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, New York’a gitmesiyle birlikte tam tersi davranışlar gösterdi. Avrupa Birliği’nin (AB) arkasına sığınmasının bir faydası olmaz. AB Yunanistan’ın tamamen haksız olmasına rağmen yanında duruyor. Onlarda sorunun çözümüne katkı sağlamıyor.”

“Madem Tırmanma İstiyorlar Gerekeni Yapacağız”

ABD’nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) yönelik silah ambargosu kaldırma kararı ile ilgili değerlendirme yapan Çavuşoğlu, ABD’nin bu kararına somut adımlarla cevap vereceklerini belirtti. “Madem tırmanma istiyorlar Ada’da biz de gerekeni yapacağız” diye konuştu.

ABD’nin bu çıkışının denge politikasını bozduğunu daha çok Rum yanlısı olduğunu gösterdiğini söyledi. Alınan bu karardan sonra Türkiye’nin ne gerekiyorsa yapacağını aktardı. Silah takviyesinin olabileceğini söyledi. ABD’nin bu kararına somut adımla cevap verileceğini belirtti. Türkiye’nin başkalarının aldığı karara boğun eğmeyen bir ülke olduğunu dosta düşmana gösterileceğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“KKTC’nin Haklarını Sonuna Kadar Savunacağız”

Bakan Çavuşoğlu, “Biz garantör ülke olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) haklarını savunmak zorundayız. Oradaki Türk kardeşlerimizi korumak bizim hakkımız. Biz 1974 yılına tekrarda dönülmesine müsaade etmeyeceğiz. KKTC haklarını her zaman koruduk korumaya da devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu bu değerlendirmesinin öncesinde dün konuya dair açıklamada bulundu. Yunanistan’ın Ege’de bulunan adalarla ilgili hamlesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve gerekli tedbirlerin alınacağını belirtti. Amerika’nın  GKRY ‘deki hamlesi içinde KKTC’ye gerekli takviyenin yapılacağını duyurdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.