Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Çavuşoğlu: Karşınıza Kimi Aldığınıza Bakın!

Türkiye ve Yunanistan'ın ilişkileri hakkında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunan iç politikasında Türkiye karşıtlığının pirim yaptığını vurguladı.
Bakan Çavuşoğlu: Karşınıza Kimi Aldığınıza Bakın!
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen “Ege ve Doğu Akdeniz’de Türk Dış Politikası” panelinde önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Yunanistan ile Mısır ilişkilerine değindi. Bakan Çavuşoğlu, Büyük güç mücadelesinde Türkiye Uluslararası konumunu giderek güçlendiğini vurgulayarak ana hedefin mili çıkarlarımızın korunması olduğunu söyledi.

Yunanistan ilişkilerine yönelik açıklama yapan Çavuşoğlu, “Aslında 2021 yılının başlarında Yunanistan ile ilişkileri pozitif bir yönde geliştirmeye çalışmıştık. Yunanistan maalesef gerekli siyasi idareyi ve samimiyeti gösteremedi. Bizimle konuşmak yerine aleyhimizde konuşmayı sürdürdü.” ifadelerinde bulundu.

“Yunanistan Türkiye’nin Yükselen Değerinden Rahatsız”

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gerçekleştirdiği toplantıda üçüncü tarafları araya sokamama sözü verdiğini fakat sözünü tutmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yunanistan Türkiye’nin yükselen değerinden çok rahatsız. Oysa akıllı komşu bunu avantaj görür ve lehine kullanır. Yunan iç politikasında Türkiye karşıtlığı pirim yapıyor. Türkiye’nin her gün gündemde olması Yunanistan’a gerçek sorunlarını unutturuyor. Ama onlar bizim gündemimizde ön sıralarda değil.” açıklamasında bulundu.

“Arkanıza Bakmayın Karşınıza Kimi Alıyorsanız Ona Bakın”

Yunanistan’ın Türkiye’ye yönelik herhangi bir saldırı hazırlığı Yunanistan’ın beynini peynir ekmekle yemesi gibi bir şey olduğunu belirten Bakan Çavuşoğlu, “Yunanistan’a arkanızda olana bakmayın karşınıza kimi alıyorsunuz ona bakın diyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yunanistan sahte bilgilerle ve belgelerle Türkiye’ye çamur atmaya kalktığını, Türkiye’nin bunun gerçeklerini sunarak cevabını verdiğini aktardı. Yunanistan’da Türk okullarının kapandığına dikkat çekti.

Çavuşoğlu, “Ege’de 6 mil karasuyu genişliğine rağmen 10 mil hava sahası uygulaması uluslararası hukukun ihlalidir. ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan Kongresine Kasım 2022’de sunduğu raporda bu hukuksuzluğu tescil etti ve uluslararası hukuka uygun değildir diye belirtti. Avrupa Birliği ise bu basireti gösteremiyor. ” dedi.

“Mısır ile Normalleşme Sürecine Girildi”

Ne pahasına olursa olsun Ege’deki hak ve çıkarlarımız korunacağını bildiren Bakan Çavuşoğlu, Türkiye ile Mısır ilişkilerine değindi. Mısır ile normalleşme sürecine girildiğini belirtti. Bunun ikili bir süreç olduğunu belirterek sürecin yavaş ilerlediğini kaydetti.

Türkiye’nin ilişkilerin normalleşmesinde samimi olduğunu belirterek bunun tek taraflı olamayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.