Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bozdağ: Stokçulara Verilen Cezalarda Yeni Döneme Geçildi

Adalet Bakanı Bozdağ, stokçulara verilecek cezaların tutuklamayı da içerecek şekilde 1 yıldan 3 yıla çıkarılacağını duyurdu.
Bakan Bozdağ: Stokçulara Verilen Cezalarda Yeni Döneme Geçildi
HABER GİRİŞ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, düzenlediği basın toplantısında stokçuluk yapanlara verilecek cezalarla ilgili açıklamada bulundu.

Stokçulara verilecek cezaların 1 yıldan 3 yıla çıkarılacağını söyleyen Bozdağ, “Elindeki malları kamunun ve vatandaşın ihtiyacını karşılamak için satması gerekenler, bunları satmayıp da fiyat biraz daha pahalansın veya başka neden hesaplarla satmaktan kaçındığı takdirde burada başka ceza öngörüyor.” şeklinde konuştu.

Bakanlık binasında gazetecilerin sorularını yanıtlandıran Bakan Bozdağ, Türk Ceza Kanunu’nun 237. Maddesinin fiyatları etkileme suçunu düzenlediğini belirtti. Bu düzenlemenin caydırıcı nitelikte cezalar içermediğini söyledi.

Açıklamasında, “Bu nedenle yapılan çalışma sonucunda cezanın 1 yıldan 3 yıla kadar olarak yeniden düzenlenmesi eğer besinlerin, malların veya işçi fiyatlarının artmasına yol açacak sonuçlar yapılan manipülasyonlar gerçek dışı haberler oluşturulduğu takdirde bu cezanın yarısı oranında arttırılması ama aynı suçu tellallar bu işi yapan ruhsatlı simsarlar yaptığı takdirde yarı oranında daha cezanın arttırılması şeklinde yeniden cezayı tanzim eden çalışmalar yapılmaktadır.” sözlerine yer verdi.

Stokçuluk yapanlara verilen cezaların hem alt hem de üst sınırının artırıldığını, hem stokçuluk hem de fiyatları etkileme şeklinde olan suçlarda ceza artırım oranlarının değiştirildiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Hem ceza miktarı hem de diğer hükümlerin uygulanması bakımından yeni bir döneme geçildiğini duyurdu.

Sulh Ceza Hakimi veya yargılamayı yapan herhangi mahkeme takdir ettiğinde bunların tutuklama ihtimalinin de artık hakimlerin ve mahkemelerin takdiri kapsamında mümkün olabileceğini söyledi.

Konuşmasına “Bu düzenlemenin caydırıcı vasfıyla hem fiyatları etkilemeye teşebbüs ederek hem de stokçuluk yaparak haksız kazanç peşinde koşan kötü niyetli kişilerin ceza hukuku bakımından caydırıcı bir şekilde cezalandırılmasına yol açacaktır. Tabi bu meclisin takdirinde olan bir konu.” sözleriyle devam etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.