Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat’tan Suudi Arabistan ile Orta ve Uzun Vade Hedefi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmindeki artışın süreceğini söyledi ve gelecek hedeflerini açıkladı. Detaylar;
Bakan Bolat’tan Suudi Arabistan ile Orta ve Uzun Vade Hedefi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaret hacmindeki artışın devamının geleceğini söyledi. Gelecek hedeflerinden de bahseden Bakan, iki ülke arasında orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaret hedeflerine ulaşmak istediklerini ifade etti.

Bolat, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilen 27. IBF Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu kapsamında düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı’nın açılışında açıklamalarda bulundu.

Etkinliğin, Türk ve Suudlu iş dünyası üyelerine ticaret ve yatırım açısından çok büyük faydalar sağlayacağına dikkat çekti. Ülkeler arasında var olan ilişkilerin siyaset, ekonomi, ticaret, yatırım, turizm ve kültür gibi her alanda çok daha ileri seviyelere yükselmesine büyük katkılar sunacağına inandığını dile getirdi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde ilerlemekte olduğunu vurgularken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Selman Bin Abdülaziz ile Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın bu konudaki kararlı duruşlarının etkisine dikkat çekti.

“2024 İlişkilerde Altın Yıl Olacak”

İki ülke arasındaki ticaret hacmindeki artışın süreceğini söyleyen Bolat, ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerde 2024’ün altın bir yıl olacağına inandığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Yılın ilk iki ayında Türkiye’nin ihracatında yüzde 56’lık bir artış gerçekleştiği bilgisini veren Bakan, “Orta vadede 10 milyar dolar, uzun vadede de 30 milyar dolarlık karşılıklı ticaretimiz için var gücümüzle çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Karşılıklı ticaret ve yatırımlarda basamakların hızlı aşılmasında özellikle inşaat, inşaat malzemeleri ve savunma sanayisi ürünlerinde muhtelif projelerin devreye alınmasının öneminin altını çizdi.

Ömer Bolat, Türkiye - Suudi Arabistan Ticaret Hacmi Hakkında Konuştu
Kaynak: X / omerbolatTR

Geleneksel pazarlar arasında yer alan AB, ABD ve OECD ülkelerinin yanı sıra İslam ülkeleri ile ihracatı geliştirmek için çalıştıklarını dile getiren Bolat, Türkiye’nin İslam ülkeleri ile gerçekleştirdiği ticarete ilişkin bazı verileri paylaştı.

2002 yılında 10,7 milyar dolar olan Türkiye’nin tüm İslam ülkeleri ile ticaretinin 2023 yılında 12 kat artışla 132 milyar dolara yükseldiğini ifade etti.

Körfez-Arap İş Birliği Konseyi ve İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Türkiye’ye gelen yatırımların ve Türkiye’den bu bölgeye gerçekleşen doğrudan yabancı yatırımların rakamlarının giderek katlandığına dikkat çekti.

Türkiye’nin Körfez-Arap İş Birliği Konseyi ülkelerinde 716 proje ile 74 milyar dolarlık müteahhitlik hizmeti verdiğini söyleyen Bolat, Suudi Arabistan’daki müteahhitlik hizmetlerinin ise 2023 yılında 16 proje ile yaklaşık 3 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Turizm alanından da bahseden Bakan, Suudi Arabistan’dan ülkeye gelen turist sayısının 2023 yılında 820 binin üzerine çıkarak önemli bir sıçrama gerçekleştirdiğini vurguladı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.