Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat’ın Milli Gelir Beklentisi 1 Trilyon Doları Aştı!

Bugün yaptığı açıklamalarda milli gelir başta olmak üzere ticaret dünyasında kayda geçen gelişmeleri değerlendiren Bakan Bolat, sektörel gelişmeleri de yorumladı.
Bakan Bolat’ın Milli Gelir Beklentisi 1 Trilyon Doları Aştı!
HABER GİRİŞ

Gaziantep’te düzenlenen “Turkuaz Medya Buluşmaları-Türkiye İhracat Seferberliği” programında konuşan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bu yılki milli gelir hedeflerini paylaştı. Türkiye’nin ihracatta gösterdiği başarıyı milli gelirle taçlandırdığı yorumunu yapan Bolat, gelinen noktada ticaretin dövizle değil, milli parayla yapıldığını belirtti.

2022’de dış ticarette 618 milyar dolar seviyelerine ulaşıldığını hatırlatarak, “Toplam ticaretimizin yüzde 6,5’unu milli paralarla yapıyoruz. Bu önemli ve dövize bağımlılığı azaltma anlamında önemli para döviz olmayıp da bizimle ticaret yapmak isteyen bizden mal almak isteyen ülkelere karşı da bir finansman sağlamış oluyoruz” dedi.

“Yılı 1 Trilyon Doların Üzerinde Milli Gelirle Kapatacağız”

Bu yılın 1 trilyon doların üzerinde milli gelirle kapanacağını açıklayan Bakan Bolat, kişi başı milli gelirin ise 12 bin 500 dolara çıkacağını söyledi.

Resesyon endişeleriyle geçen 2023 yılında dünya genelinde talebin düştüğünün altını çizerek, “Biz bir de 6.5 milyar dolar kayıpla karşılaştığımız depremler ile büyük bir sarsıntı yaşadık. Büyük yıkımlar oldu. Buna rağmen Türkiye ilk 9 ayda yüzde 4.7 büyüme sağladı” dedi.

Emlak Balonu da Patlayacak

“Hayat normale döndü, ticaret normale döndü” diyen Bakan Bolat, yüksek enflasyon ve düşük faiz ortamında fahiş fiyat artışlarının yaşandığı otomotiv sektöründeki düzenlemelere işaret etti.

GCM Yatırım Banner

İkinci el araç pazarında oluşan köpüğün kaldırıldığını söyleyerek, emlak balonunun da aynı şekilde patlamaya yakın olduğunu kaydeden Ticaret Bakanı şöyle ekledi:

“Konut fiyatlarında, dükkan fiyatlarında benzeri yüzde 20’ler civarında bir düşüş köpüğün ortadan kalktığı bir tablo oldu. Bu kira fiyatlarına da yansımaya başladı bunu. Diğer alanlarda da gördük.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.