Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakan Bolat Suudi Arabistan’da: Ticaret Hedefi 30 Milyar Dolar

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’nda açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor…
Bakan Bolat Suudi Arabistan’da: Ticaret Hedefi 30 Milyar Dolar
Son Güncelleme: 
Yorum

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Genel Merkezi’nde düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan İş Forumu’na katıldı. Bakan Bolat, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin devlet başkanlarının gösterdiği istikamette her geçen gün güçlenerek geliştiğini söyledi.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki dış ticaret hacminin bu yılın ilk yarısında 3,4 milyar dolara ulaştığını kaydeden Bolat, “Hedefimiz, karşılıklı ticareti kısa vadede 10 milyar dolar, uzun vadede ise 30 milyar dolar seviyesine çıkarmaktır.” açıklamasında bulundu.

Bolat, 2022’de 6,5 milyar dolar olarak gerçekleşen ticaret hacminin, gerçek potansiyeli yansıtması ve daha da bütünleşmiş bir ekonomik ve ticari ilişkiye dönmesi konusunda 2023’te artan bir ivmeyle devam ettiğini ifade etti.

İki ülkenin Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kavşağında stratejik bir konumda bulunduğunu belirten Bolat, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın güçlü altyapıları, dünyaya entegre ekonomileri, rekabetçi piyasaları ve girişimci ruhuna sahip iş dünyası sayesinde ticaret ve yatırımda güçlü potansiyele sahip olduğunu söyledi.

Bolat: İki Ülke Arasında Fırsatlar Var

Bakan Bolat, iki ülke arasındaki fırsatlar oluğunu vurgulayarak, önceliklerden birisinin ticaretin kapsamını ve ürün çeşitliliğini artırmak olduğunu belirtti.

İkili ilişkilere ivme kazandıracak en önemli araçlardan birisi olarak gördükleri serbest ticaret anlaşmasının tesisinin öne çıktığını dile getiren Bolat, en kısa sürede müzakerelere başlamayı ve serbest ticaret anlaşmasını her iki ülkenin iş insanlarının istifadesine sunmayı hedeflediklerini söyledi.

Ticaret Bakanı Bolat, Suudi Arabistan’ın 2002 yılından bugüne Türkiye’deki yatırımlarının 2 milyar doları aştığını ve bugün 1.400’den fazla Suudi Arabistan firmasının ülkede yatırım fırsatlarını değerlendirdiğini söyledi.

Gelecek dönemde kapsamlı ve her yatırım özelinde kolaylıklar arz eden yatırım teşvik programları ile kısa sürede karşılıklı yatırımların çok daha yüksek seviyelere çıkacağını umduğunu ifade etti. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu