Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Raporu Yorumladı! İş Birliğini Sürdürme Mesajını Verdi

Ticaret Bakanı Bolat, AB Komisyonu tarafından dün yayımlanan rapor hakkında değerlendirmede bulunarak iş birliğini sürdürme mesajı verdi. Detaylar haberde...
Bakan Bolat Raporu Yorumladı! İş Birliğini Sürdürme Mesajını Verdi
HABER GİRİŞ

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu dün “AB-Türkiye Siyasi, Ekonomik ve Ticari İlişkilerinin Durumu” başlıklı raporunu yayımladı. Türkiye-Hollanda Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi (JETCO) kapsamında Hollanda’ya ziyarette bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, söz konusu rapor hakkında değerlendirmede bulundu.

AA muhabirine açıklamada bulunan Bakan Bolat, raporun Türkiye-AB ilişkilerinde son dönemde karşılıklı sağlanan ilerlemeyi tam olarak yansıtmadığını söyledi.

Diyalog doğrultusunda pozitif bazı gelişmelerin görmezden gelindiğini bildirdi. AB Komisyonu tarafından yayımlanan rapor kapsamında, Türkiye ve AB arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Gümrük Birliğinin güncellenmesi, yüksek düzeyli ticaret diyaloğunun tesis edilmesi ve Türk iş insanlarına vizenin kolaylaştırılması önerilerinin not edildiğini aktardı.

Bakan Bolat, bahsi geçen alanlarda ilerleme sağlanmasının herhangi bir şarta bağlanmaması gerektiğini kaydetti.

AB Komisyonu ile Gümrük Birliğindeki ticari sorunlarla ilgili geçen yazdan bu yana yoğun ve yapıcı bir diyalog yürüttüklerini belirtti. Bakan Bolat, bu kapsamda ticari sorunların çözümüne yönelik kararlı adımların atıldığını bildirdi.

Şimdi Kayıt Olun

Söz konusu diyalog çıktılarının bir kısmının ve Türkiye’nin attığı adımlarının bazılarının rapora yansıtıldığını belirterek bunu pozitif değerlendirdiklerini aktardı.

Bakan Bolat, “Beklentimiz raporun sonuçlarının ve tavsiyelerinin aralık ayı ortasında gerçekleştirilecek AB Liderler Zirvesinin kararlarına yansıtılmasıdır. Önümüzdeki dönemde, Avrupa Birliği Komisyonu ile yapıcı işbirliğimizi sürdürmeye hazırız.” dedi.

Değerlendirmelerini aktaran Bolat açıklamasının sonunda raporun, ekonomik güvenliği ve dayanıklılığı artıracak şekilde Türkiye-AB ticari ve ekonomik ilişkilerinde somut ilerleme kaydedilmesine zemin teşkil etmesini umduğunu belirtti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.