Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat O Ülkeye Dikkat Çekti: İlişkilerimiz Bölge için Önemli

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Mısır iş birliğinin barındırdığı potansiyelden bahsederken iki ülke ilişkilerinin bölge için önemine değindi. Detaylar;
Bakan Bolat O Ülkeye Dikkat Çekti: İlişkilerimiz Bölge için Önemli
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye ile Mısır’ın barındırdığı ekonomik potansiyelden bahsederken oluşan güçlü ticaret hacminin iki ülkenin önemli güç merkezleri olduklarının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Mısır’ın başkenti Kahire’deki iki gün sürecek temaslarına başlayan Bakan, beraberindeki iş heyetiyle Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nı ziyaret etti.

Öncelikle mevkidaşı Ahmed Samir Saleh ile ikili görüşme gerçekleştiren Bolat, sosyal medya platformu X hesabı üzerinden görüşmeye ilişkin açıklamalar yaptı.

“İki Ülkenin Potansiyeli Büyük”

Çok verimli olarak nitelendirdiği görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik gelişmelerin yanı sıra ticaret, yatırımlar ve müteahhitlik alanında ortak çalışılabilecek projelerin ele alındığı bilgisini verdi.

Türkiye ile Mısır’ın barındırdığı ekonomik potansiyele dikkate çeken Bakan, ülkelerin 200 milyona yaklaşan toplam nüfusları, 1,5 trilyon dolara yaklaşan toplam gayri safi milli hasılaları ve 800 milyar dolara yaklaşan ticaret hacimleriyle önemli birer güç merkezi olduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

İki ülke arasındaki iş birliklerinin çok daha büyük potansiyel barındırmakta olduğunu söylerken gerçekleştirilen görüşmelerin ve her alanda güçlenen ilişkilerin bölge için son derece önemli olduğuna vurgu yaptı.

Ömer Bolat Mısır Ziyareti Tweeti
Kaynak: X / @omerbolatTR

Ziyaret kapsamında, Türkiye-Mısır Yuvarlak Masa Toplantısı’na iştirak ettiklerini de söyleyen Bolat, toplantı sonunda ülkeler arasındaki ticaretin 15 milyar dolara ulaştırılmasına yönelik adımları içeren “Ortak Bildiri”nin imzalandığı bilgisini verdi.

Ülkeler arasında STA’nın 2007 yılında yürürlüğe girmesiyle birlikte 1,5 milyar dolar düzeyinde olan ticaret hacminin günümüzde 10 milyar dolar seviyesine yaklaştığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.