Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Müjdeyi Verdi! Bu 4 İl için Milyonluk Destek Geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’daki esnaf ve sanatkarlar için finansman desteğini duyurdu. Detaylar haberde...
Bakan Bolat Müjdeyi Verdi! Bu 4 İl için Milyonluk Destek Geliyor
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan açıklamalar geldi. Deprem bölgesine finansman desteği müjdesi geldi.

Bakan Bolat, hükümetin depremden etkilenen şehirleri ayağa kaldırmak için canla başla çalıştığını ve 11 ili etkileyen depremin 110 milyar dolara yakın bir bütçe yüküne neden olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak depremin ilk anından itibaren bütün yapılabilecek hizmetleri gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Halkbank kanalıyla bölgedeki işletmelere yönelik şu ana kadar yüzde 50 faiz indirimli sübvansiyonlu olarak 2,2 milyar liralık finansman desteği sağlandığını söyledi.

400 Milyon Liralık Destek

Bakan Bolat, daha önceki ziyaretlerinde depremden en çok etkilenen iller için 100’er milyon liralık kredi ve finansman desteği müjdesi verdiklerini aktardı. Malatya’da deprem bölgesini ziyaret ettiklerini, bölge esnafı için 100 milyon liralık bir finansman müjdesini Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kanalıyla açıkladıklarını hatırattı.

Şimdi Kayıt Olun

Bugün yeni bir müjde vermek istediklerini söyleyen Bolat, Kahramanmaraş, Hatay ve Adıyaman’daki esnaf ve sanatkarlar için TESKOMB kefaletiyle 100’er milyon lira yani toplam 300 milyon lira daha finansman desteği sağlayacakların aktardı. Malatya’nın da ilave edildiğinde 400 milyon liralık destek olduğunu söyledi.

Bolat, “Yüzde 26 finansman maliyetiyle 6 ayda bir geri ödemeli, toplam 5 yıl vadeli bu uygun şartlı finansman desteğinin esnaf ve sanatkarlarımız için hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Geçen yıl yaklaşık 30 milyar dolar devlet bütçesinden deprem bölgelerine harcama yapıldığını söyledi. Deprem bölgelerini cazibe merkezi şehirler konumuna geleceğini aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın