Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ankara Ticaret Odası’nda enflasyon ve ikinci el otomobil piyasasındaki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Bakan Bolat: İkinci El Otomobil Fiyatları Düşüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) 29. Dönem 11. Olağan Meclis Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Bolat’ın gündeminde enflasyon ile mücadele ve ikinci el otomobil piyasasına yönelik alınan önlemler vardı.

İkinci el otomotiv piyasasına ilişkin son durum hakkında açıklamalarda bulunan Bolat, internetin gelişmesiyle birlikte ilan sitelerinin yaygınlaşması, bazı kişilerin bu ilan sitelerinde fiyat şişirme manipülasyonlarının birçok sektörde can yaktığını söyledi.

Bu ilanlara ilişkin yönetmelikler çıkardıklarını ve sahte ilanlara ilişkin ağır cezai muayedeleri uygulayacaklarını hatırlatan Bolat, netice görmeye başladıklarını ifade etti.

Bolat konuyla ilgili açıklamasında, Otomotiv piyasasında ikinci elde piyasa fiyatlarında yüzde 10-15 düşüşler var. Birinci elde artık stoklar ortaya çıkartılmak zorunda kalındı, ‘araç yok’ kelimesi artık gündemden büyük ölçekte düştü. Birinci elde de sıfır otomotivde kolay kolay zam yapılamayan bir süreci yaşıyoruz.” diye konuştu.

Gıda ve marketlerle ilgili de yoğun denetimler yaptıklarını aktaran Bolat, “Denetimlerimiz artıyor ve artacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığımız olarak Gıda Fiyat Komitesi çalışmalarına devam ediyor” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Enflasyon için 2024 Ortasını İşaret Etti

Bakan Bolat, Türkiye’nin, hizmet ihracatında 2022’de 90 milyar dolara ulaştığını belirterek, Orta Vadeli Plan’a göre bu yıl 255 milyar dolar mal ihracatı ve yaklaşık 110 milyar dolar da hizmet ihracatı ile toplamda 365 milyar dolar döviz geliri kazanıyoruz” diye konuştu.

Bolat, gelecek yılın ortalarından itibaren enflasyonun artık hızlı bir şekilde inişe geçmesini sağlamak, gelecek yılı yüzde 33 civarında tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

Yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerinden vazgeçmediklerini vurgulayan Bolat, deprem bölgelerinin ayağa kaldırılması, kalıcı konutların tamamlanması ve oradaki ekonomik faaliyetlerin yeniden hızlandırılmasını sağlayacaklarının sinyalini verdi.

Enflasyonla mücadelenin yanında deprem bölgelerinin icrası ve inşasının en önemli hedefleri olduğunun altını çizdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.