Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat: İhracatta Hedef 267 Milyar Dolar

DEİK tarafından düzenlenen 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni’ne katılan Bolat, ihracat hakkında konuştu. Detaylar haberde...
Bakan Bolat: İhracatta Hedef 267 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından düzenlenen 5. Ticari Diplomasi Ödülleri Töreni’ne katıldı. Törende önemli açıklamalarda bulunan Bolat, ihracata yönelik konuştu.

Bakan Bolat, küresel ekonomideki durgunluğun özellikle enflasyonla mücadelede mali sıkıştırma tedbirlerinin hakikaten dünya ekonomisinde olumsuzluklar meydana getirdiğini aktardı.

İhracata yönelik konuşan Bakan Bolat, bu yılın ilk 19 günlük verilerine göre yıllık bazda 256 milyar dolarlık ihracatın üzerine çıktıklarını kaydetti.

Hedef İhracatta 267 Milyar Dolar

2023 yılı itibariyle 256 milyar dolarlık ihracata ulaşıldığını kaydetti. Orta vadeli programda 255 milyar dolarlık hedefi geride bıraktıklarını, bu yıl hep birlikte 267 milyar dolara ulaşacaklarını söyledi.

Bakan Bolat, Ağustos’tan bu yana her ay, ithalatı bir önceki yılın aynı ayına göre aşağı düşürdüklerini aktardı. Böylece yıllık açığın 156 milyar dolara gerilediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İhracat desteği ile büyümenin 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 5,9 arttığını 9 ayı ortalama yüzde 4,7 büyüme ile geçirdiklerini bildirdi.

Bolat, hedefin hizmetler ihracatını 2024 yılında 110 milyar dolara çıkartmak olduğunu aktardı.

Dünyadaki toplam doğrudan yatırımları 2022’de yüzde 1’e yükselttiklerini söyledi. Hedefin yüzde 1,5’i yakalamak olduğunu ifade etti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.