Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat G20’de Önemli İkili Ticari Görüşmeler Gerçekleştirdi

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hindistan'da katılım gösterdiği G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı'nın açılışına dair açıklamalarda bulundu...
Bakan Bolat G20’de Önemli İkili Ticari Görüşmeler Gerçekleştirdi
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Hindistan’da katılım gösterdiği G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı’nın açılışına dair sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu. Bolat, mesajında kapsayıcı büyüme ve insani gelişme unsurlarına vurgu yaptı.

Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Gelecek” temasıyla Hindistan’ın dönem başkanlığı çatısında gerçekleştirilen G20 zirvelerinin “Ticaret ve Yatırım Bakanları Toplantısı” için Jaipur’da bulunduklarını ifade etti.

Bolat, Zirvede Ele Alınacak Konulardan Bahsetti

G20 açılış oturumuna katılım göstererek Türkiye adına mevcut küresel sorunlarının çözümünde kapsayıcı büyüme ve insani gelişme unsurlarının önemini vurguladıklarını belirtti.

Bakan, toplantı çerçevesinde ele alınacak konu başlıklarını ise “ticaret, ekonomik büyüme ve refah”, “Dünya Ticaret Örgütü’nün reformu” ve “küresel değer zincirlerinin krizlere dayanaklığının güçlendirilmesi” şeklinde sıralandırdı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @omerbolatTR

Suudi Arabistan, Umman ve Fransa Yetkilileriyle Görüşmeler Gerçekleşti

G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısı kapsamında öncelikli olarak gerçekleştirdiği görüşmelerden de kısaca bahsederken Suudi Arabistan Ticaret Bakanı Macid bin Abdullah AI Kasabi ile verimli bir görüşme yaptıklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Görüşmede ülkeler arasındaki karşılıklı ticaret, müteahhitlik hizmetleri, Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamındaki iş birliği fırsatları gibi alanlarda atılabilecek somut adımların gündeme geldiğini belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @omerbolatTR

Bir diğer paylaşımında, Dünya Ticaret Örgütü Genel Direktörü Dr. Ngozi Okonjo Iweala ile de bir araya geldiklerini; kurumun işleyişine dair gündemdeki konuları ele aldıklarını bildirdi.

Türkiye’nin, DTÖ üyesi bir ülke olmasına bağlı olarak çok taraflı ticaret sisteminin adil ve sorunsuz işlemesine dair çalışmalara devam edileceğinin mesajının iletildiğini sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @omerbolatTR

Bakan, ayrıca Fransa Dış Ticaret ve Yatırımlar Bakanı Olivier Becht ile ikili ticaret ve yatırım konularının ele alındığı verimli bir görüşme gerçekleştirildiğini söyledi.

Umman Sanayi, Ticaret ve Yatırım Teşvik Bakanı Sayın Qais Mohammed Al Yousef ile görüşmesine de değinirken ülkeler arasındaki ikili yatırım, ticaret, müteahhitlik hizmetleri, lojistik ve serbest bölgelerde iş birliği konularında atılabilecek adımların değerlendirildiğini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.