Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Altını Çizdi: Kaybeden Siz Olursunuz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, fiyat indirme kampanyalarına katılım için bir kez daha çağrıda bulundu. Katılmayanların pazar kaybedeceğini ifade etti. Detaylar...
Bakan Bolat Altını Çizdi: Kaybeden Siz Olursunuz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhuriyet’in 100. yılına özel gerçekleştirilen indirim kampanyalarından sonra piyasada ticaretin biraz daha oturduğunu belirtti. İndirim kampanyalarına katılmayan kuruluş ve firmalara seslenirken katılmayanların pazar kaybedeceğini ifade etti.

Bakan, bu dönemde tüketicilerin, kim yapıcı ve olumlu davranıyorsa onu tercih edeceğini belirtti.

Ankara Sanayi Odası’nın (ASO) Ekim ayı meclis toplantısında konuşma yapan Bolat, sözlerine Gazze’nin ve Gazzelilerin uluslararası bir koruma ve garantörlük şemsiyesi altında olmasının zamanının geldiğini söyleyerek başladı.

Konuşmasının devamında ekonomik veriler ve gelişmelerden bahsederken milli gelirin 3’te 1’inin sanayiden elde edildiğine dikkat çekti.

“Türkiye, 12 Çeyrektir Büyüyor”

Son 12 çeyrek boyunca Türkiye ekonomisinin büyümekte ve istihdam sağlamakta olduğunu söylerken üretim ve büyümede aralıksız devam eden performansın, Kovid-19 salgınının en çok hissedildiği 2020 yılında bile yüzde 1,9 büyümeyle sonuçlandığını hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

2021’deki yüzde 11,4’lük çıkışın son 50 yılın en yüksek büyüme ekonomisine işaret ettiğini söyleyen Bolat, son 20 yılın ortalamasının yüzde 5,4 olduğu bilgisini verdi.

Ömer Bolat ASO Ekim Meclis Toplantısı Konuşması
Kaynak: X / @omerbolatTR

Mevcut küresel ortama rağmen ihracatta ilk 9 ay itibarıyla 187,5 milyar dolar, Ekim ayı sonunda da 210 milyar doların geçilerek geçen yılki seviyenin yüzde 1 oranında aşıldığını belirtti.

“Hizmetler sektöründe bu yıl, geçen yılki 89 milyar doların üzerine 100 milyar doları aşacağız.” diyen Bakan, Orta Vadeli Program’daki (OVP) 255 milyar dolar ihracat hedefi ve 100 milyar dolar hizmet ihracatı geliriyle toplamda 355 milyar dolarlık döviz geliri kazanmış olunacağını söyledi.

Bolat Bir Kez Daha Çağrıda Bulundu

2028’de mal ihracatını 375 milyar dolara çıkarma hedefi koyduklarından da bahsederken yıllık ortalama büyüme oranının yüzde 5 olarak planlandığını, 2028’de kişi başına milli gelirin 17 bin 550 dolara ulaşmasını beklediklerini dile getirdi.

İhracatçılara sağlanan destekler hakkında da açıklamalar yapan Bolat, bunun ardından Cumhuriyet’in 100. yılına özel yapılan indirim kampanyalarına değindi. Tüm kuruluşları ve firmaları indirim kampanyalarına katılmaya davet etti. Katılmayanların kaybetmeye hazır olması mesajını verdi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın