Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Açıkladı: Türkiye İhracatı 2024’e Nasıl Başladı?

Ticaret Bakanı Bolat, ülkedeki dış ticaret açığındaki azalma trendinin devam ettiğini belirtirken ihracat performansına dair güncel bilgiler verdi. Detaylar;
Bakan Bolat Açıkladı: Türkiye İhracatı 2024’e Nasıl Başladı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugünkü açıklamasında ihracatta yeni yıl performansına dair mesajlar verdi. Türkiye’nin dış ticaret açığındaki azalma trendinin sürdüğünü söylerken ihracatın ithalatı karşılama oranında ise yükseliş eğiliminin devam ettiğini ifade etti.

Bolat, Dünya Gümrük Günü’nde Türkiye Yüzyılı-Ticaretin Yüzyılı Proje Yarışması Ödül Töreni’ne katılırken burada açıklamalarda bulundu.

Geride kalan yılın küresel çapta ekonomik zorluklarla geçtiğine dikkat çeken Bolat, Türkiye açısından bunun yanı sıra yaşanan deprem felaketinin ayrıca zorluklar getirdiğini belirtti. Türkiye’nin, Kovid-19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ortaya çıkardığı sorunlara rağmen yatırım, üretim, istihdam ve ihracat temelinde emin adımlarla ilerlediğini ifade etti.

Bu yıl mal ihracat hedefini 267 milyar dolar, hizmetler ihracatı hedefini 110 milyar dolar olarak belirlediklerini yinelerken önlerinde toplamda 377 milyar dolarlık bir hedef olduğunu söyledi.

Bakan Bolat Dünya Gümrük Günü Konuşması
Kaynak: X / @omerbolatTR

“Takip ettiğimiz günlük ve saatlik verilere göre ihracatta yıla iyi başladık, geçen yıla göre iyiyiz.” diyen Bolat, ithalatta Ağustos’tan bu yana süren artış hızının bir önceki yılın aynı ayına göre gerileme sürecinin Ocak ayında da devam etttiğini, böylece hem dış ticaret açığının azalma hem de ihracatın ithalatı karşılama oranının yükselme trendinin sürdüğünü dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

2024 yılı içinde Ağrı Gürbulak ve Şanlıurfa Ceylanpınar gümrük kapılarını açacaklarını, diğer gümrük kapılarında da fiziki altyapı ve otomasyon iyileştirmelerinin devam edeceğini vurguladı.

Bolat, konuşmasının devamında gümrük kapılarında gerçekleştirilen işlem sayılarından bahsetti. 2002 yılında 2,5 milyon beyanname kapsamında 106 milyar dolarlık ticaret gerçekleştirildiğini, bu tutarın 2023 yılına gelindiğinde ise 575 milyar dolara ulaştığı bilgisini verdi.

2002’de 136 olan gümrük müdürlüğü sayısını 170’e çıkardıklarını, kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri çerçevesinde 2023 yılı sonu itibarıyla Gümrük Muhafaza birimlerinin çalışmalarıyla 5,6 milyar liralık kamu zararının önüne geçildiğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.