Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat Açıkladı: Milli Gelirde Hedef Yüksek

Bakan Bolat, Türkiye ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu. Milli gelir hedefi ise dikkat çekti. Detaylar haberde...
Bakan Bolat Açıkladı: Milli Gelirde Hedef Yüksek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugün Konyalı Sanayici ve İş Adamları Derneği ile İstişare Toplantısı’na katıldı. Türkiye’nin ekonomisine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Bolat, toplamda 618 milyar dolar dış ticareti olan, milli gelirinin içinde dış ticaretin yüzde 65 yani 3’te 2’lik bir pay oluşturduğu uluslararası bir ekonomiye sahip olduğumu bildirdi.

Geçen yıl 906 milyar dolar olan milli gelirin bu yıl 1 trilyon doları geçeceğini söyledi.

Orta Vadeli Program (OVP) hakkında konuşan Bolat, ihracat hedefinin 2026’da 302 milyar dolar olduğunu bildirdi. Bunun mal ihracatı olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin hizmet ihracatının dev adımlarla ilerlediğini kaydeden Bolat, bu sene 50 milyar doların üzerinde bir turizm geliri, 55 milyonun üzerinde bir turist sayısına ulaşacaklarını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Bolat, “2030’da 100 milyar dolar turizm geliri, 100 milyon turist hedefimiz olacak. Hizmetler sektöründe bu yıl 100 milyar dolar geliri aşacağız.” dedi.

20 yılda Türkiye’deki istihdam sayısının 19 milyondan 31,5 milyona çıktığını söyledi. 12,5 milyon insanın iş bulduğunu bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.