Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Sözleşmeliye Kadro Yarın Meclis’te

Bakan Bilgin, EYT düzenlemesinde yaş şartının getirilmesine dair kritik açıklamalarda bulundu. Bilgin'in gündeme ilişkin yorumları haberde;
Bakan Bilgin: Sözleşmeliye Kadro Yarın Meclis’te
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin bugün gündemdeki sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Dünyadaki sorunların Türkiye’deki enflasyonu etkilediğini savundu. Enflasyonun Mayıs ayında yüzde 35-40 civarında olacağını söyleyerek tahmin bildirdi.

Enflasyonun ücretleri düşürerek tahrip ettiğini öne süren Bilgin, 2 yıldır bu sürecin meydana getireceği sorunlar için politika izlendiğini aktardı. Türkiye’nin sosyal ve emekçileri koruyan yapıda bir devlet olduğunu belirtti.

Geçen ay enflasyonun hız kesmeye başladığına işaret ederek, yeni asgari ücret rakamının beklentileri ölçen bilimsel bir çalışma ile derinlemesine gözlem ve araştırma tekniklerinin yapıldığını söyledi.

Asgari Ücret Rakamı Cumhuriyet Tarihinde Rekor

Belirlenen asgari ücret rakamının Cumhuriyet tarihinin rekoru olduğunu vurgulayan Bilgin, peşin muhalefet yapmak isteyenlerin kendilerine gerekçe üretmekte zorlanabileceğini öne sürdü.

Yeni asgari ücretin 8 bin 500 lira olduğunu anımsatarak, belirlenen rakımın doğru olduğunu savundu. Kaç gündür telefonların susmadığını belirterek, rakamın çok ciddi olduğunu ve bazılarında panik yarattığını paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de Örgütlenmenin Önünde Birçok Engel Var

Sendikalar ile çalışmaya çok önem verildiğine değinen Bilgin, Türkiye’de sendikalaşma oranının çok düşük olduğunu vurguladı. Örgütlenmenin önünde birçok engelin olduğunu ve sendikalaşmanın önünü açacak çalışmaların yapılması gerektiği kaydetti.

Asgari ücret komisyonunun 3 bileşenli olduğuna işaret ederek, Çalışma Bakanlığı’nın komisyonda taraf olmadığını söyledi. İşçi temsilcisi olan Türk-İş tarafının katılmadığına da değinerek, TÜRK-İŞ’in 9 bin olmazsa imzalamayız dediğini ekledi.

EYT Düzenlemesindeki Yaş Sınırı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Bilgin, seçenekli bir tablonun olduğunu ve bu tablonun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulacağını söyledi.

Düzenlemede bir yaş aralığı olmasının ihtimal dahilinde olduğunu aktaran Bilgin, konunun henüz netleşmediğine dikkat çekti. İmkanların nispetinde en kapsayıcısı şekilde olacağını ekledi.

Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışmanın yapılacağını ve emekli olarak çalışmaya devam edilirse sosyal güvenlik destek primi ödeneceğini kaydetti. O pirim şimdi yüksek olduğunu ve emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeyi düşündüklerini de belirtti.

EYT Düzenlemesini Bekleyenlerin Yarısı Bu Sene Yarısı Seneye Emekli Olacak

Aralık ayının başı itibariyle EYT bekleyen kişi sayısının 1 milyon 900 bin olduğunu ve her ay sayının arttığını açıkladı. Ocak başında bu rakamın 2 milyonu geçebileceğini öngördü.

Söz konusu EYT düzenlemesini bekleyen kişilerin, yaş şartı olmasaydı emekli olabileceğini belirtti. Bakan Bilgin, yaklaşık 400 bin memur, 480 bin BAĞKUR’lu ve geri kalanın çoğunlukla 4A’lı olduğu 274 bin kişinin de işi olmandan yaşı beklediğini paylaştı.

EYT düzenlemesinde yaş sınırı olursa eğer aşağı yukarı yarısı bu sene, yarısınınsa diğer sene emekli olabileceğine dikkat çekti.

Memur ve Emekli Zamları için Çalışmalar Sürüyor

Geçen sene kamu çalışanlarına enflasyonun üzerinde bir artış yapıldığını hatırlatan Bilgin, bu sene de çalışmaların devam ettiğini ve yılbaşından hemen önce ya da sonra paylaşılacağını bildirdi.

Kamu çalışanları için yapılan çok önemli bir şey olduğuna işaret eden Bilgin, sözleşmeli personellerin kadroya geçirildiğini ve yarın Meclis’e gideceğini açıkladı. Memur ve emekli zammı için de kimsenin endişesi olmaması gerektiğini, 90 bin taşeron işçi için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

50D Sorunundaki Çalışmalarda Sona Gelindi

Araştırma görevlilerinin doktora eğitimi sonrasında kadroya alınmamasını kapsayan 50D sorunun da çözüme ulaşmak üzere olduğunu söyledi. Bilgin, Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) da konu hakkında hazırlığı olduğunu belirterek genç asistanların üzerindeki baskı aletinin kaldırılıp parçalanacağını savundu.

EYT düzenlemesinde stajın çalışma başlangıcı olamayacağını belirten Bilgin, “Staj bir mağduriyet konusu değildir, bir eğitimdir. Staj ile çalışma hayatı başlamaz, sözleşmeyle iş akdiyle başlanır. Böyle bir düzenleme söz konusu değil, EYT onu kapsamıyor, EYT onunla ilgili bir konu değil zaten.” dedi.

Emekliler Arasında En Düşük Aylığı Alan BAĞKUR’lular

En düşük emekli maaşlarında da sosyal devlet kimliğindeki sosyal politikalarla yaklaşıldığını bildirerek, o grubun içinde yaklaşık 500 bin kişinin olduğunu ekledi.

Emekliler arasında en düşük aylığı alanların ağırlıklı olarak BAĞKUR’lu kesimin oluşturduğunun bilgisini verdi. Bu grubun çok sınırlı prim yatıranların oluşturduğunu ve onların yatırdığı primlerle maaş almadıklarını vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.