Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin EYT’lilerin Merak Ettiği Sorulara Açıklık Getirdi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı televizyon programında EYT'lilerin merakla beklediği birçok soruya açıklık getirdi. Detaylar haberde;
Bakan Bilgin EYT’lilerin Merak Ettiği Sorulara Açıklık Getirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı canlı yayın programında gündeme dair çeşitli açıklamalarda bulundu. Bakan Bilgin, EYT’lilerin cevabını merakla beklediği birçok soruya da açıklık getirdi.

Bilgin’in gündeminde başta EYT başta olmak üzere taşeron işçilerle ilgili düzenleme, emeklilerde oran çalışması, asgari ücret gibi pek çok konu vardı.

“EYT’de Deprem Bölgesindeki Müracaatlara Öncelik Verdik”

Bakan Bilgin’in açıklamalarından öne çıkan satır başları şöyle:

EYT düzenlemesinde deprem bölgesinde müracaat edenlere öncelik verdiklerini söyleyen Bilgin, ilk uygulamaların orada yapıldığı ve şimdi yaklaşık 1 milyon kişinin ilk maaşını aldığını belirtti.

Alamayanların kaybı olmadığını, hak etme günlerine göre, prim gün sayıları doldurma sayılarına göre her gün işlem yapıldığını ifade eden Bilgin, “Ayda yaklaşık 30 bin kişiye emeklilik bağlanıyordu. Şimdi biz bu rakamı 120 bine 130 bine çıkardık. SGK personelimiz büyük bir hazırlık yaptı. Gecelerini gündüzlerine katarak çalıştılar. TBMM jest yaptı, onların fazla mesailerini artırdı. Müthiş çalıştılar. 1 milyona giden rakam yaptılar. Gecikenler endişe etmiyorlar, çünkü birikmiş olarak alacaklar” şeklinde konuştu.

GCM Yatırım Banner

Yeni kanuna göre girenler için bir mağduriyet olmadığını, 1 gün sonra girmiş olunsa bile 1 gün sonra bir haksızlık yapılmadığını ve bilinen bir kanunla işe başlandığını söyleyen Bakan, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi.

“Mağduriyetin sebebi şu; kanunun geriye işletilmesi. EYT’de yaş ortalaması kaç? Bu bir reformdur gerçekten. Hukuk kuralının ihlalinden ötürü mağduriyet oluşmuştur. Oradaki yaş ortalaması 49.9’du. Yaklaşık EYT 50 yaşına geldi. 50 yaş da genç tabii ki çalışanların için. 65’e kadar çalışabilir. Ama 34 yaşında, 45 yaşında emekli olmanın getirdiği sorunları, emeklilik fonuna yapacağı yükü ortadan kaldırabilecek bir şey. Biz de yaklaşık alt sınırı 3 çalışana bir emeklilik. Bu reformdan önce 2.3 çalışana bir emeklilik düşüyordu. Şimdi bu sayı 1.9’a düşecek. Emeklilik sisteminin sürdürebilmesinde sorun çıkıyor. Bu sorunu Türkiye istihdam yaratarak aşacak.”

İşsizliği ortadan kaldıracak sihirli bir formülün olmadığını ve Türkiye’nin istihdam yaratacağını belirten Bilgin, Türkiye’nin aktif nüfusunun pasif nüfusa oranını sigorta sisteminin sağlıklı işleyişine göre düzenlemiş olacaklarını yani fonların erimeyeceğini de ifade etti.

EYT’de yığılma olmadığını ve hizmet birleştirmelerini SGK’nın yaptığını söyleyen Bilgin, beklemede denilen dosyanın değerlendirildiğini ve uygun zamanda ona cevap verileceğini ifade etti. Bu soruların en geç Mayıs ayı içinde cevabını alacağını sözlerine ekledi.

Asgari Ücret Mesajı

Asgari ücret konusuna da değinen Bilgin, Cumhuriyet tarihinin en yüksek dolar bazında maaşını verdiklelerinin altını çizdi..

“Asgari ücretin diğer ücretleri düzenleyici etkisi var. Temmuz’da bunu değerlendireceğiz. Şu anda rakam vermeyi düşünmüyorum. Asgari ücret yılda 1 kez düzenliyor. Ama enflasyondan ötürü 6 ayda bir düzenledik” derken, 8 bin 500 liranın reel etkisini Temmuz’da değerlendirmek gerektiğini düşündüğünü ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.