Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bilgin: Asgari Ücret 500 Dolar Bazında Olacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, Temmuz ayında asgari ücrete yapılacak olan ara zamma ilişkin net rakam açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Bilgin: Asgari Ücret 500 Dolar Bazında Olacak
HABER GİRİŞ

Seçimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasının ardından gözler asgari ücrete çevrildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Habertürk’e konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Bilgin, Temmuz’da asgari ücretin tekrardan değerlendirileceğini kaydetti.

Asgari ücret hesaplanırken birkaç parametrenin dikkate alındığının bilgisini vererek, “Asgari ücretten 1,5 yıldır vergi alınmıyor. Temmuzda reel alım gücünü koruyacak şekilde düzenleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Ocak’ta asgari ücretin Cumhuriyet tarihinin dolar bazındaki en yüksek değeri olan 455 doların üzerine çıkarıldığını anımsan Bilgin, Temmuz’da da aynısının yapılacağını vurguladı. Söz konusu düzenlemenin aşağı yukarı 500 dolar bazında bir oran olacağını ve çalışmaların hazır olduğunu söyledi.

Asgari Ücretin, Yukarıdaki Ücretlerde Belirleyici Etkisi Var

Asgari Ücret Komisyonu’nun işveren, işçi sendikaları ve kamu adına kendilerinin üyesi olduğu bir komisyon olduğunu belirterek, komisyonun karar verdiğini paylaştı.

Asgari ücretin komisyon kararına göre değerlendirildiğine işaret eden Bilgin, “Şimdi benim buradan rakam açıklamam ahlaki olarak doğru olmaz. Şunu söylüyorum 500 dolara tekabül eden bir alım gücünü Türkiye’nin asgari ücrette korumasını, sadece asgari ücretliler için değil diğer çalışanlara da yansıyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Asgari ücretin yukarıdaki ücretleri de belirleyici etkisi olduğunu altını çizen Bilgin, yukarıdaki ücretlerin fazla artmadığını ancak o yukarıdakilerinin örgütsüzlüğünün sonucu olduğunu söyleyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.