Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Davos’ta Konuşan Bakan Albayrak Etkin Bir Hazinecilik Ortaya Koyacaklarını Söyledi

Davos’ta düzenlediği basın toplantısında konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen yılın son çeyreğinde 3 milyar TL tasarruf yaptıklarını, bundan sonra da etkin ve aktif bir hazinecilik ortaya koyacaklarını söyledi.
Davos’ta Konuşan Bakan Albayrak Etkin Bir Hazinecilik Ortaya Koyacaklarını Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bu yıl 49’uncusu düzenlenen Dünya Ekonomi Forumu dolayısıyla bulunduğu, İsviçre’nin Davos kentinde bir basın toplantısı düzenledi.

Oldukça başarılı bir Davos ziyareti gerçekleştirdiklerini söyleyen Bakan Albayrak, 2018 yılında yaşanan olumsuz olaylardan, bunları nasıl atlattığımızdan ve güven ortamının yeniden sağlanmasından bahsetti. Albayrak, döviz kurları ve swap piyasası hakkında da değerlendirmede bulundu.

Davos’ta siyasi olarak birçok ülke ve mevkidaşları ile yüzyüze görüşme fırsatı bulduklarını söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, küresel ekosistem açısından ortak hareket etmenin ne kadar hayati olduğunu, Türkiye’nin 2018 yılında birçok sorunu başarıyla bertaraf ettiğini ve bu hususta takdir edildiğimiz başarılı bir Davos ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı.

Birçok kişiden, söz konusu süreçlerden Türkiye’nin çok güçlü bir refleks göstermesi konusunda övgü aldıklarını dile getirdi. Önümüzdeki bahar aylarında Fransa ve Almanya mevkidaşlarını Türkiye’de ağırlayacaklarını söyledi.

Çok daha aktif, etkin ve stratejik bir hazinecilik ortaya koyacaklarını belirtti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Her kuruşu etkin bir biçimde kullanacaklarını söyleyen Bakan Albayrak, döviz kurları, para birimi ve vadenin çok daha etkin bir şekilde kullanılacağına dikkat çekti. 2018 son çeyreğinde faiz giderlerinde 3 milyar liraya yakın gelir elde ettiklerini, kimsenin kendilerinden reel ekonominin gerçeklerinin, sanayi, endüstri ve istihdam dengelerinden kopacak bir nakit akışı beklememesi gerektiğini dile getirdi. İktisadi hayatı çok güçlü bir şekilde takip etmek, ekonomiyi çok rasyonel ve dengeli bir şekilde yönetmen zorunda olduklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner
Piyasadaki güvenin tesis edilmesi açısından bütçe disiplininin devam edeceğini söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Enflasyonda mücadele kapsamında hayata geçirilen güçlü politikalar ile iyileşmenin başladığını, bu konuyu çok yakından takip ettiklerini, Şubat ve Mart aylarında düşüşlerin devam etmesini beklediklerini ifade etti. İçinde bulunduğumuz süreçte ihracatçılarımızdan büyük katkı gördüğümüzü ve cari açığın hızla düştüğünü anlattı. 2019 yılı bütçesi hakkında da konuşan Albayrak, oldukça muhafazakar bir bütçe hazırlandığını söyledi.

Döviz kurları ile alakalı olarak ise dünyanın hiçbir yerinden kur tahmini beklemenin doğru olmadığını, Türkiye’nin uzun yıllar boyunca kur konusunda stratejik akılla ve çok büyük koordinasyonla strateji belirlediğini ifade etti. Berat Albayrak, kurun rekabetçi olmasından ziyade, Türkiye reel ekonomisine etkisinin çok daha yakından gözetildiği seviyede olması gerektiğini vurguladı.

Hem dolar hem de Euro piyasalarında çok daha etkin bir süreç izleyeceğimizi söyledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Önceliklerinin Hazine’nin borçlanma stratejisinde maliyetleri düşürmek, koordineli bir yıl ortaya koymak olduğunu belirten Albayrak, para piyasalarında çok daha etkin bir süreç göreceğimizi dile getirdi. Ocak ayı itibarıyla ortaya çıkan tablonun beklenenden daha iyi bir iyileşme sağladığını ortaya koyduğunu, ülke olarak birçok kişinin beklentisine ters yönde, kısa zaman içerisinde toparlanma sürecine girdiğimizi bildirdi.

Piyasadaki canlanmayla birlikte reel ekonominin hızla toparlanmasının beklentileri arasında yer aldığını ve çok daha etkin bir sürece gireceğimizi söyledi. Daha Davos toplantılarından dönmeden olumlu etkilerin görülmeye başlandığını, Almanya ve Fransa ile ilişkilerimizin oldukça verimli olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.