Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bayraktar’dan Akkuyu NGS Açıklaması: Bir Türk Şirketidir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne yönelik konuşarak bunun bir Türk şirketi olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Bayraktar’dan Akkuyu NGS Açıklaması: Bir Türk Şirketidir
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili açıklamada bulundu. Santral ile ilgili ortaya atılan bazı iddialara yönelik konuştu.

Bakan Bayraktar, Akkuyu NGS projesi kapsamındaki sözleşmenin şeffaf, kamuoyunun önünde olan bir anlaşma olduğunu söyledi.

Akkuyu Nükleer AŞ.’nin Türkiye Cumhuriyeti’nin vergi mevzuatına, hukuk kurallarına göre çalışan bir şirket, bir Türk şirketi olduğunu bildirdi.

Bakan Bayraktar, “Akkuyu bir Rus yatırımıdır ama bir Türk şirketidir, kanunlara uymakla yükümlü bir şirkettir.” açıklamasında bulundu.

Bayraktar, “Anlaşma kapsamında da bizlere her konuda, hem iktisadi hem de güvenlik konularında fevkalade önemli haklarımızın olduğu ve tamamen Türkiye’nin kontrolünde yürüyen bir proje. Onun dışında nükleer güvenlik anlamında da düzenlemelere, uluslararası standartlara son derece uygun yürüyen bir projeden bahsediyoruz.” açıklamasında bulundu.

GCM Yatırım Banner

Enerjinin Yüzde 10’unu Üretmeyi Hedefliyoruz

Akkuyu Santrali’nde önümüzdeki yıl ilk reaktörün elektrik üretmesini hedeflediklerini aktardı.

Bayraktar, “Türkiye Yüzyılı’nın bu ilk döneminde, bütün santrali tamamıyla devreye almayı hedefliyoruz. Buradan Türkiye’nin ihtiyacı olan enerjinin yüzde 10’unu üretmeyi hedefliyoruz. Bu da çok önemli bir rakam.” dedi.

Önümüzdeki dönemde kış şartlarının sert geçme olasılığına karşın gerekli tedbirleri almış durumda olduklarını belirterek, bu kış için arz güvenliği ile alakalı herhangi bir sıkıntı öngörmediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.