Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bayraktar Planı Açıkladı: 100 Milyarlık Yatırım

2024 yılında enerji alanında yatırımların devam edeceği sinyalini veren Bakan Bayraktar, yapılacak yatırımları tek tek açıkladı. Detaylar haberde...
Bakan Bayraktar Planı Açıkladı: 100 Milyarlık Yatırım
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla bu hafta Resmi Gazete’de Türkiye’nin 2024 Yılı Yatırım Programı yayımladı. Enerji ve maden alanındaki çalışmalar hız kesmeden devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar söz konusu program kapsamında açıklamada bulundu.

Bakan Bayraktar, 2024 yılında enerji ve madencilik sektörüne toplam 181,7 milyar lira kamu yatırımı yapacaklarını dile getirdi. Bu yıl enerji sektörüne yapılacak yatırımın geçen yıla göre yüzde 70, madencilik sektörüne yapılacak yatırımın da yüzde 34 artacağını söyledi.

100 Milyarlık Yatırım Planlanıyor

En büyük yatırımın ise doğal gaz ile petrol arama ve üretim çalışmaları için yapılacağını kaydetti.

Sakarya Gaz Sahası ve Gabar bölgesi başta olmak üzere üretim alanlarını genişletmek ve üretimi artırmak için yaklaşık 100 milyar liralık yatırım planlandığını aktardı. Bayraktar, bu kapsamda 2024’te 327 bin metre arama, 399 bin metre üretim sondajı yapacaklarını bildirdi.

Birçok faaliyet kapsamında Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ’ye (BOTAŞ), 29 milyar lira yatırım gerçekleştireceklerini aktardı. Bayraktar, Türkiye Elektrik İletim AŞ’ye elektrik iletim hatları ve trafo yatırımları kapsamında 28 milyar lira kaynak aktarılacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

46 Milyar Dolarlık Tasarruf

Her yıl 5 bin megavat rüzgar ve güneş enerjisi santralini devreye alacaklarını belirten Bakan Bayraktar, hedefin 2035’e kadar 60 bin megavatlık ilave yenilenebilir kurulu gücü eklemek olduğunu belirtti.

Enerji Bakanı, 2. Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı hatırlatarak, 2030’a kadar 20,2 milyar dolarlık enerji verimliliği yatırımı yapılacağını söyledi. Böylece bu sayede 2040’a kadar 46 milyar dolar tasarruf sağlanacağın aktardı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.