Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar’dan Askerin Geri Çağrıldığı İddialarına Yanıt

Hulusi Akar, F-16'ların alınmasının söz konusu olduğunu ancak gelişmelerin biraz yavaş ilerlediğine işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Akar’dan Askerin Geri Çağrıldığı İddialarına Yanıt
HABER GİRİŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, deprem bölgesiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığı 6 Şubat tarihinde, Mehmetçiğin sahaya geç çıkmasının söz konusu olmadığını vurguladı. Akar, askerin geri çağırılmadığına da dikkat çekti.

Bakan Akar, valilikler ile Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) koordineli bir şekilde ilk andan bugüne kadar çalıştıklarını kaydetti. Saat 8.00’de Hatay’da 26 kişinin enkazdan çıkarıldığını ekledi.

Hatay Serinyol’daki Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Lojistik Destek Üssü’nde Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası’na konuşan Akar, 1 ayda 6 bin 320 sortinin olduğu bilgisini verdi. Hava Kuvvetleri ulaştırma sortisinin normalde 1 yıl içerisinde 6 bin 500 sorti yaptığını belirtti.

Yunanistan-Türkiye İlişkisi

Açıklamasında Yunanistan ile Türkiye ilişkilerine de yorumda bulunan Akar, “Ege’deki zenginliklerin paylaşılmasından yana olduğumuzu da sürekli dile getiriyoruz. Yunan bakanlar ile telefonda da görüştük, her zaman diyaloğa açık olduğumuzu ifade ettik.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan’da yaşanılan tren kazasını anımsatarak, “Biz de bunu öğrenir öğrenmez taziyelerimizi ilettik. Bu karşılıklı olarak deprem diplomasisi de gerçekleşiyor.” dedi.

GCM Yatırım Banner

İsveç’in NATO Üyeliği

Bakan Akar, İsveç ve Finlandiya’nın Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) üyeliği sürecine de değinerek, iki ülkenin sözlerini yerine getirmesini beklediklerini dile getirdi. NATO’nun açık kapı politikasına karşı olmadıklarının altını çizdi.

F-16 ve F-35’teki son durum hakkında bilgi paylaşımında bulunan Akar, gelişmelerin biraz yavaş ilerlediğini belirterek şöyle konuştu;

“F-16 alınması söz konusu ve elimizdeki F-16’ların modernizasyonu. Bakanlıklar arası yaptığımız görüşmeler olumlu bir şekilde seyretti. Şu an için Kongre aşamasında. Bazı senatörler tarafından olumsuz bazı ifadeler var. Bizim temennimiz Beyaz Saray’ın Kongre’nin olumlu somut adımları atması yönünde.”

NATO’nun Tüm Görevleri Eksiksiz Yerine Getirildi

Ekstrem bir takım yönlere girmenin tarafları sıkıntıya sokabileceğini savunan Akar, Türkiye’nin NATO’daki tüm görevleri eksiksiz yerine getirdiğini ve müttefiklerden de beklenilenin bu olduğunu bildirdi.

“Güçlü TSK, güçlü Türkiye aynı zamanda güçlü NATO demektir.” ifadelerini yineleyen Akar, tarafların aklı selim hareket etmelerini temenni ettiklerinin aktardı.

F-35 Konusunda Mali, Siyasi ve Teknik Konularda Mutabakat Sağlandı

F-35 konusunda da hem hukuki hem de ahlaki anlamda izahı mümkün olmayan şekilde birlikteliğin bittiğini iletti.

Konu hakkında ayrıldıklarını vurgulayan Akar, 18 Ocak’ta yapılan bir toplantı ile mali, siyasi ve teknik konularda mutabakat sağlandığına dikkat çekti. İleriki günlerde görüşmelerin devam edeceğini ekledi.

“Programa dönüş, ayrı bir konu. Şu anda bizim görüşmelerimizin amacı ödediğimiz 1,4 milyar dolarlık paranın ödenmesi şeklinde.” ifadelerini kullanan Akar, şu anda Türkiye’ye zimmetli olan 5 adet F-35 olduğuna işaret etti.

Söz konusu durumun geleceği konusunda konuşulduğunu, Türkiye’nin hak ve menfaatlerinden ödün vermeyecek şekilde görüşmelerin sürdüğüne dikkat çekti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın