Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar Yanıtladı: Askerin Terhisi Erkene mi Alınacak?

Milli Savunma Bakanı Akar, sosyal medyada yer alan askerlerin terhis dönemine ilişkin iddialara açıklık getirdi. Detaylar haberin içerisinde;
Bakan Akar Yanıtladı: Askerin Terhisi Erkene mi Alınacak?
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli ve çevre 10 şehrin etkilendiği deprem faciasından en büyük hasarı alan illerden olan Hatay’daki koordinasyon çalışmalarına dair açıklama geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, celp erteleme faaliyetlerine ilişkin detayları paylaştı.

Hatay’daki koordinasyon çalışmalarını Akar, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yürütüyor. Akar yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Şubat’taki konuşmasını hatırlattı.

Erdoğan 11 Şubat’ta, deprem bölgesinde ikamet eden veya bölgedeki illerin nüfusuna kayıtlı 13 binin üzerindeki yükümlü askerin Mart ve Nisan celplerinin Mayıs’a ertelendiği açıklamıştı.

Depremden Zarar Gören Vatandaşlara Destek için Hayata Geçirildi

Celp erteleme uygulamasına açıklık getiren Akar, uygulamanın depremde zarar gören vatandaşlara destek olmak için hayata geçirildiğini bildirdi.

Söz konusu çalışmayı kapsamlı olarak aktaran Akar, 10 ilde ikamet eden veya bu illerdeki nüfusa kayıtlı 2 Mart ve 6 Nisan 2023 celp dönemlerinde silahaltına alınması planlanan er sevkinin 4 Mayıs 2023’e ertelendiğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Akar, er statüsünde 13 bin 71 yükümlünün bulunduğunu da ekledi. Askere gitmek isteyen kişilerin ise planlanan celp döneminde sevklerinin yapılacağına işaret etti.

Erteleme veya Erken Terhis Yok

Kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada yer alan terhislerin erkene alınacağına yönelik iddialara da yanıt veren Akar, terhislerle ilgili herhangi bir erteleme veya erken terhisin olmadığını vurguladı. Mehmetçiğin terhislerinin planlanan zamanda yapılacağı bilgisini verdi.

Deprem bölgesinde ikamet eden veya ailesi bölgede yaşayan 10 bin 738 askere izin verildiğini paylaştı. Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hudut güvenliği ve terörle mücadeledeki faaliyetlerini aynı tempoda azim ve kararlılıkla sürdürdüğüne vurguda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.