Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar Tahıl Koridoru için Görüşmelerin Sürdüğünü Söyledi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz’de oluşturulacak tahıl koridoruna dair açıklamalarda bulundu.
Bakan Akar Tahıl Koridoru için  Görüşmelerin Sürdüğünü Söyledi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısının ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Akar’ın gündeminde, Karadeniz üzerinden açılacak tahıl koridoru konusu vardı. Bölgede çıkan savaş nedeniyle Ukrayna’da tonlarca tahıl depolarda kaldı ve ihraç edilemiyor. Bakan Akar bu tahılın sevkiyatı için tahıl koridoru görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

‘Süreç Olumlu Gelişmelerle Devam Ediyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gıda krizinin çözümüne yönelik diplomatik çalışmalar ve direktifler kapsamında sürecin olumlu bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

Bakan Akar, Ukrayna, Rusya ve BM ile koordineli çalışmaların devam ettiğini belirterek, “İlgili bakanlıklar, kurumlarla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın bir zamanda olumlu sonuç almak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” açıklamasında bulundu.

‘Rusya’ya Yeniden Heyet Gidebilir’

Rusya’ya Türkiye’den bir heyetin yeniden gidip gitmeyeceği sorusunu yanıtlayan Akar, böyle bir ziyaretin mümkün olabileceğini vurguladı. Karadeniz’de oluşturulacak tahıl koridorunda dört önemli aktörün olduğuna dikkat çeken Akar, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler’i işaret etti.

GCM Yatırım Banner

Mayınlar ve limanların güvenliği konusuna atıfta bulunan Bakan Akar, BM’nin almış olduğu kararlar çerçevesinde değerlendirmelerin yapıldığını ve bir yol bulunması için gayret gösterildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanı, Türkiye’yi uluslararası düzeyde kişilerin, kurumların ve devletlerin takdir ettiğini belirtti. Rusya ile Ukrayna arasında çıkan savaş, bu ülkelerdeki tahılın ihraç edilmesini engelliyor.

Yaşanan durum nedeniyle dünya genelinde gıda fiyatlarında artış meydana geldi. Bu nedenle küresel ölçekte bir gıda krizi endişeleri tırmanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın