Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye ile Somali Arasındaki Ticaret Hacminde Dev Artış

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ilişkilerin önemine değindi.
Türkiye ile Somali Arasındaki Ticaret Hacminde Dev Artış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud bugün Ankara’da bir araya geldi. Anıtkabir’i ziyaretinin ardından resmî törenle karşılanan Mahmud, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile önce ikili görüşme yaptı.

Ardından heyetler arası görüşme gerçekleştirildi. İki lider düzenlenen toplantının ardından ortak basın açıklaması yaptı.

Erdoğan, 2011 yılında çökme noktasına gelen Somali’yi ziyaret ettiğini ve tüm dünyaya onların yanında olduğunu gösterdiğini söyledi.

O dönemdeki ziyaretinde Mogadişu büyükelçiliğinin açılışını yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, “Dünyada malumunuz en büyük büyükelçilik binamız Somali’dedir. 80 bin metrekarelik bir alanda inşa ettik ve bir başka ülkede bizim böyle bir büyükelçiliğimiz yok.” şeklinde açıklama yaptı.

Somali’ye Her Alanda Destek Veriyoruz

2021 – 2017 yılları arasında attıkları adımların Somali’nin yeniden ayağa kalkmasında yardımcı olduğunu, bu süre zarfında sağlık, eğitim, altyapı olmak üzere birçok alanda destek verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Bölgede TİKA, Türk Kızılay, AFAD olmak üzere birçok kurumumuzun faaliyet gösterdiğini açıkladı. Son 10 yılda yapılan insani ve kalkınma yardımlarının 1 milyar doları aştığını, başta ekonomi ve güvenlik olmak üzere birçok alanda gelişim göstermesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti.

Yeni hükümete başarılar dileyen Erdoğan, Türkiye’nin uluslararası alanda Somali’nin sesi olmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

İkili Ticaret Hacminde Yüzde 31’lik Artış Oldu

Türkiye-Somali ilişkilerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı belirtilen toplantıda, muhtelif alanlarda iş birliğinin artırılarak sürdürülmesi konusunda fikir birliğine varıldı.

İkili ticaret hacminin geçen yıl yüzde 31 artışla 363 milyon dolara ulaştığı, bu rakamın 2003 yılında 2 milyon dolar olduğu belirtildi.

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ise “Kardeşim Erdoğan’a kardeş ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesi konusundaki gayretleri için şükranlarımı sunmak istiyorum. Yakın gelecekte sizi Somali’de tekrar ağırlamaktan büyük memnuniyet duyacağım.” ifadesine yer verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.