Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Akar İstanbul’daki 3’lü Zirve için 5 Mayıs’ı İşaret Etti

Hulusi Akar bugün yaptığı açıklama ile Türkiye, Rusya ve Ukrayna arasında tahıl koridoru anlaşması kapsamında İstanbul'da 3'lü zirvenin yapılacağını açıkladı.
Bakan Akar İstanbul’daki 3’lü Zirve için 5 Mayıs’ı İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler (BM) ve Türkiye arasında 2022 yılının Temmuz ayında imzalanan tahıl koridoru anlaşmasının ilk önce Kasım’da daha sonra ise Mart 2023’te süresi uzatılmıştı. Mart 2023’te ise anlaşmanın bitiş süresi 18 Mayıs’a ertelenmişti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün tahıl anlaşmasının uzatılmasına yönelik sorulara yanıt verdi. Akar, “5 Mayıs Cuma günü Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının İstanbul’da bir araya gelmesi planlanıyor.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle yaşanan gıda krizi riskinin ortadan kaldırılması için yapılan tahıl koridoru anlaşmasının, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri ile süresi uzatılmıştı.

Türkiye’nin çabalarıyla oluşturulan tahıl koridoruna işaret eden Akar; Türkiye, Rusya, Suriye ve İran savunma bakanları ile istihbarat başkanları arasında Moskova’daki dörtlü toplantıyı anımsattı.

Hulusi Akar: Taraflar Toplantıyı Kabul Etti

Bakan Akar, toplantı kapsamında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile ikili bir görüşme yaptığının bilgisini verdi. Ayrıca Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile de 18 Nisan’da Kayseri’de bir araya geldiğini hatırlattı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu görüşmelerde tahıl girişiminin de ele alındığını söyleyen Akar, bu kapsamda yaptığı teklifi iki tarafın da kabul ettiğini söyledi.

Türkiye, Ukrayna ve Rusya savunma bakan yardımcılarının 5 Mayıs Cuma günü İstanbul’da bir araya gelmesinin planlandığı bilgisini verdi.

Olası toplantıda tahıl girişimi başta olmak üzere bazı konuların görüşüleceğini vurgulayan Akar, “Umudumuz, tahıl anlaşmasının herhangi bir aksaklığa uğramadan devamı yönünde. Çünkü bu anlaşma bölge barışı, istikrarının yanı sıra ihtiyaç sahibi ülkeler açısından çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Tahıl girişimi kapsamında tarafların süre uzatılmasına sıcak baktığını savunarak, herhangi bir sorun yaşanmadan girişimin uzatılmasını istediklerinin paylaştı.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.