Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Türkiye Kart’ta Pilot Uygulama Bitti

Ulaşım ve ödemelerde tek kart kullanımının önünü açmak için geliştirilen Türkiye Kart’ta gelinen aşama hakkında Bakan Uraloğlu’ndan açıklama geldi.
Bakan Açıkladı: Türkiye Kart’ta Pilot Uygulama Bitti
HABER GİRİŞ

Şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde kullanmak için geliştirilen ve vatandaşların ülke genelinde ulaşım araçları, para transferleri ve alışverişte tek kart kullanımını amaçlayan Türkiye Kart ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’ndan açıklama geldi.

Türkiye Kart’ın pilot uygulamaları hakkında bilgi veren Uraloğlu, “Konya’da teknik altyapı süreçleri tamamlandı. İstanbul’da yeni havalimanı metro hattı entegrasyonu da hazır. Kayseri Büyükşehir, Yozgat ve Gümüşhane Belediyeleri ile sözleşme süreci bitti. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 yılı sonuna kadar hedefimiz 6 ilde projeyi devreye sokmak” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın (TCDD) işlettiği tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart’ın devreye alınması amacıyla çatı sözleşme süreçlerinin sürdüğünü açıklayan Bakan, şöyle konuştu:

“GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme sonrası entegrasyon süreçleri başlatılacak. İlerleyen süreçte diğer belediyeler ve operatörleri sisteme dahil ederek projenin yaygınlaştırılmasını hedefliyoruz. Türkiye Kart Projesi ulaşım sektörüne önemli bir dönüşüm getirecek. Vatandaşlarımız daha kolay, hızlı ve etkili bir şekilde ulaşım ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecek.”

Vergi Ödemeleri de Yapılabilecek

2023 sonunda 6 ilde kullanılması planlanan Türkiye Kart, toplu ulaşımda yolcuların POS ve ATM cihazlarında kullanabileceği ortak kart olarak planlandı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca belediye harçları ve vergi ödemelerinin yanı sıra otopark ödemeleri, anlaşmalı işyerleri ve taksi ödemelerinin de yapılması opsiyonu eklendi.

Para yüklemelerinin kolaylıkla sağlandığı Türkiye Kart’ta, bankalar, PTT, devlet kurumları ve internet üzerinden işlem gerçekleşmekte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.