Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Kanal İstanbul’un Maliyeti Hesaplanandan Fazla

Hükümet kanadında Kanal İstanbul ısrarı sürüyor. Bakan Karaismailoğlu, projenin eninde sonunda hayata geçirileceğini ancak maliyetlerin arttığını açıkladı.
Bakan Açıkladı: Kanal İstanbul’un Maliyeti Hesaplanandan Fazla
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kamuoyunda tepki gören Kanal İstanbul projesi tekrar gündeme oturdu. Karadeniz ile Marmara Denizi’ni bağlayacak yapay su yolu projesi olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘hayalim’ dediği Kanal İstanbul ile ilgili yeni bir açıklama geldi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’un eninde sonunda hayata geçirileceğini söyleyerek dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Duyurulduğu günden bugüne büyük reaksiyon gören proje hakkında Sabah’a konuşan Karaismailoğlu, Kanal İstanbul’da Sazlıdere Köprüsü’nün yapımına başlandığını söyledi.

Kanal İstanbul’u “dünyanın en önemli projelerden biri” olarak tanımlayan bakan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile mahkemelik olan projenin imar planlarının yapıldığını aktardı.

Kanal İstanbul’un Maliyeti 5 Milyar Dolar Arttı

Daha önce yaptığı açıklamalarda proje maliyetinin ihaleye çıkıldıktan sonra düşeceğini söyleyen bakan, bugün verdiği demeçte maliyetin 5 milyar dolar arttığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Projedeki maliyet hesaplamalarının değiştiğini söyleyerek, 15 milyar dolar olarak hesaplanan projenin maliyetinin 20 milyar dolara çıktığını söyledi. Karaismailoğlu’nun açıklaması şöyle:

“Burayı genel bütçeye yük olmadan yapmak istiyoruz. Proje eninde sonunda hayata geçecek. Bu bir ihtiyaç. Şu anda dünya ticaret hacmi 12 milyar ton. Rakam 2030’da 25 milyar tona çıkacak. Bu yüklerin yüzde 90’ı denizden taşınıyor. Şu anda Boğaz’dan 40 bin gemi geçiyor. Yarın gemi sayısı 60-70 bine çıkarsa Boğaz’dan geçmesi mümkün olmaz. O zaman ne olacak? Marmara Denizi gemi havuzuna dönüşür.”

Projeye İstanbul Havalimanı da Dahil

“Bugün olmasa da yarın buna karşı çıkanlar durumu anlayacak” diyen Karaismailoğlu, projede İstanbul Havalimanı’nın da yer aldığını söyledi.

Kanalın doğu kısmında, İstanbul Havalimanı’nın kuzeyinde yer alacak bir lojistik liman yapılacağını paylaştı.

Ambarlı Limanı’nın gelinen son durumda mevcut yoğunluğu kaldıracak kapasitede olmadığını söyleyerek; “Dolayısıyla Kanal İstanbul teknik bir konu, bir dünya vizyonundan bahsediyoruz. Dedikodu siyasetine alet edilecek bir mesele değil” dedi.

Gemi trafiği azaldığında denizde çok sayıda organizasyonun da yapılacağını söyleyen bakan şöyle konuştu:

“’Boğaz’da yüzme, yelken yarışı yapalım’ diye birçok teklif geliyor. Hiçbirisini yapamıyoruz. …Bunu planlayacağız. Ekimin ortasında balıkların göç ettiği gün gemi trafiğine kapatıp ‘Balık Festivali’ yapmayı planlıyoruz.”

“Kanal İstanbul’un Yapımı için Dünyanın Birçok Ülkesi Teklif Veriyor”

Muhalefet partileri, Kanal İstanbul’da yer alacak firmalara seslenerek bu projeye dahil olmamaları uyarısında bulunmuştu.

Bu uyarıya yabancı ülkelerin riayet edip etmeyeceği soru işareti oluştururken Karaismailoğlu, pek çok ülkeden teklif aldıklarını açıkladı.

Bakan, “Hollanda, Çin, Rusya, Danimarka, Belçika gibi dünyanın birçok ülkesindeki altyapı firmalarından teklif geliyor. Kanal İstanbul’u ‘Biz yapalım’ diyorlar” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.