Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: Çin ile 3. Nükleer Santral için Anlaşmaya Yakınız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çin ile 3. nükleer santral görüşmelerinde anlaşmaya yakın olduklarını söyledi. Detaylar haberde...
Bakan Açıkladı: Çin ile 3. Nükleer Santral için Anlaşmaya Yakınız
HABER GİRİŞ

Rusya ile Türkiye’nin iş birliğinde yapılan ülkenin ilk nükleer enerji santrali olan Akkuyu’dan sonra ikincisi için görüşmeler başlamıştı. Rus ve Türk yetkililer ikinci nükleer santral için temaslarda bulunurken bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, üçüncü nükleer santral için Çin ile görüşmelerin ileri aşamaya geldiğini açıkladı.

Gazeteciler ile bir araya gelen Bakan Bayraktar, Çin Ulusal Enerji İdaresi Başkan Yardımcısı He Yang’ın yakın bir zamanda Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaret hakkında konuştu.

Çin ile uzun süredir devam eden görüşmelerde son aşamaya gelindiğini söyledi.

“Anlaşmaya Yakınız”

Görüşmeler kapsamında çok önemli bir noktaya gelindiğini söyleyen Bakan Bayraktar, “Önümüzdeki birkaç ay içerisinde bunu sonuçlandırmamız gerekiyor. Çünkü yine ilgilenen başka taraflar da var ve anlaşmanın belirli bir kısmı için zaten yeterince müzakere ettik ve oldukça yakınız.” açıklamasında bulundu.

Enerji Bakanı Bayraktar, taraflar arsında bazı farklılıklar olsa da bunların çok büyük olmadığını, Çin ile nükleer enerji programı için yakında bir anlaşma yapılabileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ruslarla planlanan ikinci nükleer santral için görüşmelerin sürdüğünü aynı zamanda Güney Kore ile de temasların olduğunu anımsattı.

Bunun yanında Irak-Ceyhan petrol boru hattındaki son durum hakkında konuşan Bayraktar, bu konuda müzakerelerin sürdüğünü söyledi.

Hattaki hasar tespit çalışmalarının Bağdat’ın ileride ek tazminat talebinde bulunması durumunda Türkiye’nin kendisini yasal olarak savunabilmesi açısından önem taşıdığını aktardı.

“BAE ile Deniz Rüzgar Enerjisi Konusunda Görüşüyoruz”

Bakan Bayraktar, Türkiye’nin 2035’e kadarki planlarında 5 bin megavatt açık deniz rüzgarı enerjisine ihtiyacı olduğuna değinerek bu konuda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile görüştüklerini söyledi.
Bu konuda anlaşmaya varılabileceğini bildirdi.

Rus gazındaki indirim konusuna değinen Bakan Bayraktar, Türkiye’nin geçen yıl gaz ithalatı için 38 milyar dolar ödeme yaptığını, bunun da yüzde 40’ında muhatabın Rusya olduğunu aktardı.

Gaz konusundaki beklentinin önümüzdeki yıllarda Türkiye pazarına daha makul bir fiyatla gaz tedarik etmek olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın