Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Açıkladı: 65 Yaş Üstü Ücretsiz Toplu Taşıma Desteği Sürecek mi?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaşlı ve engelli vatandaşlara topluma taşımada gerekli desteğin sürdürüleceğini söyledi. Detaylar...
Bakan Açıkladı: 65 Yaş Üstü Ücretsiz Toplu Taşıma Desteği Sürecek mi?
HABER GİRİŞ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, yaptığı yazılı açıklama ile engelli ve yaşlı vatandaşların şehir içi toplu taşıma olanaklarından ücretsiz yararlanmalarına dair gereken desteğin sürdürüleceğini ifade etti.

Bakan, 65 yaş ve üzerindeki yaşlıların yanı sıra yüzde 40 ve üzeri engelli raporuna sahip vatandaşların şehir içi toplu taşıma hizmetinden ücretsiz bir şekilde yararlanmalarının kanunla düzenlendiğini belirtti.

Toplu Taşımada Aylık Gelir Desteği Ödemeleri Sürüyor

Göktaş, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, engelli ve yaşlı vatandaşları ücretsiz taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım aracı sahiplerine yapmakta olduğu aylık gelir desteği ödemelerine dair bilgiler de verdi.

Söz konusu aylık gelir desteği ödemelerinin 1 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla yüzde 50 artırıldığını hatırlattı.

Konuyla ilgili detaylı bilgiler sunan Bakan, şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel deniz yolu ulaşım aracı için gerçekleştirilen ödemenin 3 bin 375 liraya yükseldiği bilgisini verdi.

GCM Yatırım Banner

İstanbul ve Ankara’da şehir içi toplu taşıma hizmeti sunan her bir ulaşım aracı için desteğin 4 bin 500 liraya yükseldiğini ifade etti.

Diğer büyükşehirlerde, şehir içi toplu taşıma aracı için gerçekleştirilen desteğin 3 bin 375 liraya, büyükşehir belediyesi olmayan illerdeki şehir içi toplu taşıma aracı desteğinin ise 2 bin 700 liraya yükseltilmiş olduğunu sözlerine ekledi.

“Yaşlıların Toplu Taşımadan Ücretsiz Yararlanması için Desteğimiz Sürecek”

Aylık gelir desteği ödemelerinin düzenli bir şekilde sürdüğünü belirten Göktaş, Bakanlık olarak ücretsiz seyahat uygulaması kapsamında engelli ve yaşlılar için 2015 yılından bugüne kadar 1 milyar 740 milyon lira gelir desteği ödemesi yapıldığını kaydetti.

Bakan, açıklamasının devamında, “Sosyal hizmet anlayışımızı yaşlılarımız, engellilerimiz ve toplumun tüm kesimlerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırdık” derken, başta engelli ve yaşlı vatandaşlar olmak üzere her bireyin eşit ve ayrımcılığa uğramadan toplumsal hayata katılımlarını desteklemeye devam edeceklerini vurguladı.

Yaşlı ve engelli vatandaşların şehir içi toplu taşıma olanaklarından ücretsiz bir biçimde yararlanabilmeleri için gereken desteğin sürdürüleceğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.