Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kendi Kripto Para Birimini Kullanacak Bağımsız Yüzen Ada Ülkeleri Geliyor!

Yüzen Ada Projesi, kripto paralara dayanan ve kendi yönetimine sahip ütopik bir dünya vadediyor. İşte bilim kurgu filmlerinde görülebilecek ama çok yakında hayata geçirilecek projenin detayları;
Kendi Kripto Para Birimini Kullanacak Bağımsız Yüzen Ada Ülkeleri Geliyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ayrıntıları duyurulan Yüzen Ada Projesi (The Floating Island Project), gündemde büyük yankı uyandırdı. Çünkü söz konusu proje, adeta bilim kurgu filmlerinden fırlamış özellikleriyle duyanların gözleri önüne ütopik bir dünya getirdi.

Hükümet düzenlemelerinin geçerli olmayacağı bu dünyanın, pilot bir proje olması ve tahmini 50 milyon dolarlık bütçeyle 2022’ye kadar tamamlanacağının söylenmesi, olayı daha da ilgi çekici hale getirdi. Zira proje uzun vadede, okyanus üzerinde yüzen yüzlerce yeni ülke oluşturmayı hedefliyor.

Öncelikle Büyük Okyanus’ta bulunan Fransız Polinezyası’nda hayata geçirilecek olan projenin, sahip olduğu özelliklerle epey ilgi çektiğini söyleyelim.

Fransız Polinezyası'nda Yüzen Ada ProjesiBirincisi projenin Fransız Polinezyası’nda yapılma nedeni! Çünkü bu bölgede toprak mercanların üzerinde duruyor ve deniz seviyesi yükseldikçe kaybolması bekleniyor. 300 konut içeren yapay, yüzen bir ada fikrine dayanan projede insanların, bağımsız bir ekonomiye sahip olacağı ve Varyon denilen bir kripto para birimi kullanacağı söyleniyor.

Projenin amacı ise hükümetin etkisi altında yaşamak istemeyenler için yüzlerce farklı yüzen ada yaratmak olarak belirtiliyor.

Blue Frontiers and Seasteading Institute Ortaklığında Yüzen Ada Projesi Ülkesinde iş yapmakta ya da yaşamakta zorlanan vatandaşlar için bir kurtuluş olacak bu proje üzerinde hayırseverler, akademisyenler ve yatırımcılar topluluğu (yatırımcıların arasında PayPal’ın milyarder kurucularından Peter Thiel de bulunuyor) çalışıyor.

Yani Blue Frontiers ve Seasteading Institute için çalışan Nathalie Mezza-Garcia isimli siyaset bilimcisi, CNBC’ye verdiği röportajda bu bilgileri paylaşmış. Teknoloji girişimlerinin Fransız Polinezyası’ndaki en büyüka da olan Tahiti’ye gitmesi gerektiğini savunan Mezza-Garcia, bunun nedenlerini de açıklıyor.

GCM Yatırım Banner
Ayrıca proje hakkında: “Bu adanın nasıl çalışacağını gördüğümüz zaman, iklim mültecileri için ev sahipliği yapabilecek ada fikrini de kanıtlamış olacağız.” sözlerini kullanıyor.

İlaveten Yüzen Ada Projesi’nin Varyon isimli para birimini satan Sialeading Institute ve Blue Frontiers’a yapılan bağışlarla finanse edildiğini söylüyor.

Mezza-Garcia’ya göre bu proje yalnızca evsiz kalanlar için yurt olarak değil aynı zamanda hükümet yönetmeliğinin etkisinin dışında işlev görecek iş merkezleri olarak da tasarlanıyor. Yani yüzen adaların; jeopolitik etkilerin, ticaret sorunlarının ve para birimi dalgalanmalarının dışında, istikrarlı birer ticaret merkezi olmaları planlanıyor. Neticede; 50 milyon dolarlık projenin tamamlanması, haliyle merakla bekleniyor…

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.