Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE’ye İthalat Jesti Resmi Gazete’de Yayımlandı

BAE ile birçok alanda kurulan yakın ilişkiler ithal ürünlerde jest kararlarını beraberinde getirdi. BAE özelinde düşük vergi kararı kamuoyuyla paylaşıldı.
BAE’ye İthalat Jesti Resmi Gazete’de Yayımlandı
HABER GİRİŞ

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında ithalat rejimi kararında değişiklik yapılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı kararı yer aldı. Cumhurbaşkanı imzasıyla alınan kararda badem ithalatının gümrük vergisi oranı yüzde 2’den yüzde 15’e çıkarıldı. Ceviz ithalatının gümrük vergisi oranı ise yüzde 4’ten yüzde 15’e yükseldi.

Badem ithalatında ek mali yükümlülük tutarında da artışa gidildi. Buna göre ürünün kabuklu olanlarında tutar ton başına 452 dolardan 580 dolara, kabuksuz olanları için 818 dolardan 942 dolara yükseltildi.

Ceviz ithalatında ek mali yükümlülük tutarı ton başına 307 dolardan 416 dolara, kabuksuz ceviz için 573 dolardan 1,099 dolara ulaştı.

BAE Vergi Artışından Muaf

Ceviz ve badem ithalatına getirilen vergi artışlarında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) için istisna tanındı.

BAE özeline alınan kararda, badem ithalatı için yüzde 1, ceviz için ise yüzde 2 gümrük vergisi uygulandı.

GCM Yatırım Banner

Düzenlemenin Ekim ayının son gününde yürürlüğe gireceği bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın