Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE ve Mısır 20 Milyar Dolarlık Stratejik Yatırım Programı Başlatıyor

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nehyan, BAE ile Mısır’ın sosyal ve ekonomik projelere 20 milyar dolar harcama yapmayı planladığını söyledi.
BAE ve Mısır 20 Milyar Dolarlık Stratejik Yatırım Programı Başlatıyor
HABER GİRİŞ

Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nehyan tarafından yapılan açıklamaya göre Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ekonomik ve sosyal projelere 20 milyar dolar ortak yatırım yapmayı planlıyor.

Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nehyan, söz konusu açıklamayı Sisi’nin BAE’ye yaptığı iki günlük ziyareti sırasında Twitter’dan yaptı. İlişkileri güçlendirmek ve koordinasyonu arttırmak için Sisi ile tartıştığını ekledi.

BAE ve Suudi Arabistan, 2013 yılında Başkan Muhammed Mursi’nin devrilmesinden sonra iktidara geldiğinden beri Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-Sisi’nin ana destekçileriydi.

Abu Dabi Veliaht Prens Mısır AçıklamasıMısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bassam Rady, yaptığı bir açıklamada Abu Dhabi Development Holding Company ile Mısır’ın egemen servet fonunun stratejik yatırım projeleri oluşturmak için fonları kullanacağını söyledi.

İki ülkenin hangisinin ne kadar katkıda bulunacağı ise belirtilmedi. Yani 20 milyar doların ne kadarın Birleşik Arap Emirlikleri’nin ne kadarını Mısır’ın ödeyeceği söylenmedi. Projelerin her iki ülkeye de fayda sağlayacağı belirtilse de daha fazla ayrıntı verilmedi. Sisi Çarşamba günü Abu Dabi’ye iki günlük devlet ziyareti için geldi.

MENA haber ajansının bildirdiğine göre, iki lider iki ülkeyi ve halklarını ve ayrıca Arap ve uluslararası ortak çıkarların çıkarlarını birbirine bağlayan kardeşlik bağları hakkında görüşmelerde bulundu.

Abu Dabi Mısır Başkan Sisi Yatırım Açıklaması Ziyaret İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırması, Türkiye’nin Suriye müdahalesi, Libya, Yemen, Irak huzursuzlukları dahil önemli bölgesel gelişmeler kapsamında gerçekleştirildi. Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayid el Nehyan, tweetinde Mısır Devlet Başkanı Sisi’yi memnuniyetle karşılayarak, iki ülkenin ilişkilerinin tarihi ve stratejik olduğunu söyledi. İki ülkenin, hem ülkelere hem de halklara hizmet etmek amacıyla bu bağları güçlendirmek ve geliştirmek istediğini belirtti.

GCM Yatırım Banner

Zaten BAE, Mısır’daki doğrudan yabancı yatırımlar açısından dünyada ve Arap bölgesinde birinci sırada ki 2018’deki rakam 6.663 milyar dolarlara ulaşıyordu. İki ülke arasındaki ticaretin Ocak-Ekim 2018 tarihleri arasında değeri 3 milyar dolar civarındayken Mısır’da faaliyet gösteren BAE şirketlerinin sayısı Mart 2019’da 2017’deki 923’e kıyasla 1.065 olarak gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın