Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BAE, Kriptoda Kara Para Aklamayı Önlemek için Harekete Geçti

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, finans kurumlarının kripto piyasasında izlemesi gereken yola dair bir kılavuz yayınladı.
BAE, Kriptoda Kara Para Aklamayı Önlemek için Harekete Geçti
HABER GİRİŞ

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, finansal kurumların kripto para birimleri ve NFT’ler gibi sanal varlıklarla uğraşırken izlemesi gereken yeni kara para aklama ve terör finansmanıyla mücadele talimatları yayınladı.

Yeni kılavuz sanal varlıklarla ve bu varlıklar için hizmet sağlayıcılarla etkileşimde bulunulurken ortaya çıkabilecek riskleri ele alıyor .Bu riskler, özellikle, sanal varlık tüketicileri ve karşı taraflarla etkileşim kurarken lisanslı finansal kuruluşlar için durum tespiti gerekliliklerini içeriyor.

Düzenlemeler bir ay içinde bankalar ve finans kurumlarının yanı sıra döviz büroları, ödeme hizmeti sağlayıcıları ve sigorta acenteleri ve komisyoncuları için bağlayıcı olacak.

Merkez bankası, kılavuzun Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından belirlenen gereklilikleri dikkate aldığını belirtti. BAE, geçen yılın Mart ayında, FATF tarafından daha fazla incelemeye tabi tutulan ülkeler listesine alındı. BAE ise iyileştirmeler yapmak için FATF ile aktif olarak iş birliği yapmaya kararlı olduğunu söyledi.

Kripto varlıkların hızla yaygınlaşması, merkez bankalarını risklere karşı önlem almaya itiyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya, kriptoda kara para aklama kurallarnı sertleştirmeye yönelik adımlar atacağını duyurmuştu.

GCM Yatırım Banner

Ülkenin kara para aklamayı önleme adımları, küresel mali suçlar gözlemcisi FATF tarafından yetersiz görülmesinin ardından Japonya kabinesi tarafından verildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.