Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Babuşcu Uyardı: Seçimden Sonra Zam Hayal Oldu

Şenol Babuşcu, gelecek yıl yapılacak yerel seçimlere göre pozisyon alan ekonomi yönetiminin Nisan ayından itibaren zor günler yaşatacağı çıkışını yaptı.
Babuşcu Uyardı: Seçimden Sonra Zam Hayal Oldu
HABER GİRİŞ

Eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu, ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ANKA haber ajansına konuşan Babuşcu, enflasyonla mücadele hedefinde 2024’ü işaret eden ekonomi yönetiminin gelecek yılı daha zor kılacağı tahminini paylaştı.

Sefalet dolu bir 2024 yaşanacağını söyleyerek, “Bu enflasyon ortamında 2024 Mart’ındaki seçimler atlatıldıktan sonra hükümet acı reçete sunacak. Bir defa kesinlikle enflasyonun altında bir zam verilecek. Memura, işçiye, sabit gelirlilere, asgari ücrete, emekliye enflasyonun altında bir zam hatta belki de bir veya iki yıl sıfır zam politikasını bile güdebilir. Bizi daha zor günler bekliyor. Önümüzdeki 1 yıl içerisindeki en iyi günlerimiz bugünler” dedi.

KKM Hükümetin Kucağına Düşen Bir Bomba

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati döneminde getirilen kur korumalı mevduat (KKM) formülünün kur atakları için kurtarıcı olarak görüldüğü ancak sonrasında ciddi bir tehlikeye evrildiğini söyleyen Babuşcu şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz iki yıllık dönemde pek çok hata yapılmasına rağmen bu hatalar görülmedi, şu an görmeye başladılar. İki yıl boyunca bizler yani ekonomistler, akademisyenler, vatandaşlar ikaz ettiler, itiraz ettiler. AKP hükümeti bunu görmedi. KKM de bunlardan bir tanesi. Başlangıçta kurtarıcı olarak sarılındı ve iki yıllık süreç sonunda gördü ki bir atom bombası oluştu. El bombasından atom bombasına dönüşmüş vaziyette, AKP hükümetinin kucağında. Bu sorunu çözmek için yöntemler arıyorlar.”

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

KKM’nin Türkiye ekonomisine en az 5 yıllık kayıp yaşatabilme potansiyeline sahip olduğunu belirten ünlü ekonomist, “5 yıl kaybetmemek için çok dikkatli tasfiyesi gerçekleştirilmesi gereken bir ürün. Bunu başlangıçta kabul etmedi ama son 3 aydır KKM ile ilgili endişeler ciddi boyutta artınca 15 gün önce, hükümet yavaş yavaş tasfiye konusunda adımlar atmaya başladı. Son 1 aydır attığı adımlar genel olarak bankacıların KKM müşterilerini ikna edip TL’ye dönmesini sağlamak” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.